نرخ روز تولیدات روستا

خرداد ماه 1393

کالا           قیمت کیلو (تومان)

پسته                      25000

پنبه                        2400

گوشت گوسفند        23000

گوسفند زنده کوچک    10800

گوسفند زنده بزرگ      9000        

روغن حیوانی (زرد )    100000

کره گوسفندی (مسکه) 60000

 کشک سفید (قروت)  17000 

تخم مرغ محلی هر عدد   300

اخبار کوتاه روستا

متقاضیان عضویت در هیئت مدیره و بازرسین شرکت تعاونی عابد 2 گیسور جهت دریافت فرم  ثبت نام به دهیاری مراجعه نمایند

زندگینامه شهید خرمشاهی از بخش شهدای روستا با خاطره رمز شهادت به روز شد

آمار بازدید کنندگان

mod_vvisit_counterامروز53
mod_vvisit_counterدیروز172
mod_vvisit_counterاین هفته1129
mod_vvisit_counterکل بازدیدها289402

حاضرين در سايت

 1 مهمان حاضر

ورود اعضاء

قوانين و مقررات دهياريها PDF چاپ نامه الکترونیک
ساسنامه تشكیلات و سازمان دهیاریها

هیأت وزیران در جلسه مورخ 21/11/1380 بنا به پیشنهاد شماره 3738/8/1 مورخ 1/8/1379 وزارت کشور و به استناد تبصره (2) ماده واحده قانون تاسیس دهیاریهای خودکفا در روستاهای کشور – مصوب 1377 – اساسنامه ، تشکیلات و سازمان دهیاریها را به شرح ذیل تصویب نمود:

فصل اول –كلیات

فصل دوم – وظایف

فصل سوم - بودجه و امور مالی

كلیات

ماده 1: محدوده خدماتی هر دهیاری بنا به پیشنهاد مشترک دهیار و شورای اسلامی روستا – که در این اساسنامه شورا نامیده می شود – و موافقت شورای اسلامی بخش یا جانشین قانونی آن ها تعیین می شود و پس از کسب نظر از دستگاه های ذی ربط و تایید استاندار قابل اجرا است .

تبصره : در صورتی که محدوده قانونی روستا قبلاً به وسیله دستگاه های ذی ربط تعیین شده باشد تا تعیین محدوده جدید ، محدوده قبلی قابل استناد است.

ماده 2: دهیاری نهاد عمومی غیر دولتی محسوب می شود.دارای شخصیت حقوقی مستقل است و به صورت خودکفا اداره می شود.

ماده 3:

هر دهیاری دارای درجه ای خواهد بود که با توجه به حجم کار ، درآمد، جمعیت و وسعت روستا تعیین و پس از کسب نظر از وزارت جهاد کشاورزی از طریق وزارت کشور ابلاغ می شود.

ماده 4: کلیه مکاتبات دهیاری فقط با امضای شخص دهیار معتبر است.

ماده 5: دهیار طبق بند (م) ماده (68) قانون تشکیلات ، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران – مصوب 1375 – ( که در این اساسنامه ، قانون شوراها نامیده می شود) برای مدت چهارسال توسط شورا انتخاب و برای صدور حکم به بخشدار معرفی می شود و انتخاب مجدد وی بلا مانع است.

تبصره 1: یک نسخه از حکم دهیار توسط بخشداری به واحد مربوط در استانداری ارسال می شود.

تبصره 2: واحدهای ذی ربط در استانداریها مکلفند فهرست اسامی کلیه دهیاران و خلاصه وضعیت آنها را تنظیم و به اداره ذی ربط در وزارت کشور ارسال نمایند. همچنین هرگونه تغییر و اصلاحی باید به اداره یاد شده اعلام شود.

ماده 6:  خدمت دهیار در موارد زیر به پایان می رسد :

1ـ حجر دهیار

2ـ  از دست دادن هر یک از شرایط احراز سمت دهیار به تشخیص شورا

3ـ قبول استفای دهیار توسط شورا

تبصره : در صورت عدم قبول استعفا از طرف شورا ، دهیار می تواند بعد از پانزده روز از تاریخ اعلام ، استعفای خود را به دفتر بخشداری ارسال کند و شورا موظف است حداكثر قبل از اتمام مدت ، دهیار جدید را انتخاب و جهت صدور حکم به بخشدار معرفی نماید.

4ـ عزل دهیار با اکثریت آرای اعضای شورا با رعایت آیین نامه ها و مقررات مربوط .

5ـ عدم حضور در محل خدمت بیشتر از پانزده روز بدون کسب مجوز از رئیس شورا یا نداشتن عذر موجهبه تشخیص شورا.

ماده 7: کارکنان دولت، سازمان ها و موسسات وابسته به دولت ، موسسات عمومی غیر دولتی و دولتی و سازمان های وابسته به آنها می توانند به عنوان مأمور به خدمت در سمت دهیار انجام وظیفه نمایند و پس از خاتمه دوره خدمت با رعایت مقررات استخدامی مربوط به سازمان محل خدمت اولیه خود بازگردند و مدت ماموریت آن ها جزء سوابق خدمتی مرتبط آنان محسوب می شود، چنانچه دهیار از بین مستخدمان وزارتخانه ها یا موسسات یاد شده انتخاب نشده باشد پس از برکناری یا خاتمه دوره قانونی یا استعفای او ، دهیاری ، وزارت کشور و سایر مراجع ذی ربط در قبال او هیچ گونه تعهد استخدامی نخواهند داشت.

تبصره 1: هرگاه یکی از کارمندان وزارتخانه ها و موسسات دولتی موضوع این ماده برای تصدی دهیاری انتخاب شود و خود او راضی باشد، اداره متبوع کارمند مکلف است با ماموریت او موافقت کند.

تبصره 2: دهیار می تواندهمزمان با تصدی مسئولیت دهیاری به فعالیت آموزشی خود نیز ادامه دهد.

ماده 8: در فاصله بین برکناری دهیار یا استعفا یا خاتمه خدمت او ، تا انتخاب دهیار جدید که نباید بیش از سه ماه به طول انجامد، یکی از کارکنان دهیاری به انتخاب شورا به عنوان سرپرست دهیاری انجام وظیفه می نماید.

ماده 9: دهیار در زمان تصدی خود ، نمی تواند رئیس یا عضو هیات مدیره یا مدیرعامل شرکت ها و مؤسساتی باشد که تمام یا قسمتی از حوایج عمومی حوزه دهیاری را تامین می نماید . همچنین دهیار حق ندارد در معاملات و قراردادهایی که یک طرف آن دهیاری است به طور مستقیم ذی سهم یا ذی نفع باشد.وظایف

ماده 10: وظایف تفضیلی دهیار و دهیاری جهت اداره و حفظ توسعه پایدار روستا بر اساس قانون شوراها و با رعایت قوانین و مقررات مربوط به شرح زیر است:

1ـ بهبود وضع زیست محیطی روستا.

2ـکمک به شورا در خصوص بررسی و شناخت کمبودها ، نیازها و و نارسایی های اجتماعی ، اقتصادی ، عمرانی ، بهداشتی ، فرهنگی ، آموزشی و امور رفاهی روستا و تهیه طرح ها و پیشنهادهای اصلاحی و عملی در زمینه های یاد شده و ارائه آن به مسئولان ذی ربط جهت اطلاع و برنامه ریزی و اقدام لازم.

3ـ تشویق و ترغیب روستاییان به انجام اقدامات لازم در جهت رعایت سیاست های دولت.

4ـ مشارکت و همکاری با شورا در جهت پی گیری اجرای طرح های عمرانی اختصاص یافته به روستا .

5ـ همکاری موثر با سازمان ثبت احوال در جهت ثبت موالید و متوفیات و تهیه آمار مربوط.

6ـ تامین اراضی مورد نیاز مرتبط با اهداف و وظایف دهیاری پس از اخذ مجوز قانونی.

7ـ همکاری موثر با مسئولان ذی ربط در جهت حفظ و نگهداری منابع طبیعی واقع در محدوده قانونی و حریم روستا .

8ـ تشویق و ترغیب روستاییان به توسعه صنایع دستی و اهتمام به ترویج، توسعه و بازاریابی محصولات کشاورزی و دامی روستا.

9ـ اجرای مصوبات شورا.

10ـ همکاری با نیروی انتظامی و ارسال گزارش پیرامون وقوع جرایم و اجرای مقررات خدمت وظیفه عمومی ، حفظ نظم عمومی و سعی در حل اختلافات محلی.

11ـ اعلام فرامین و قوانین دولتی مربوط و پیگیری حسن اجرای آن ها .

12ـ مراقبت ، حفظ و نگهداری اموال و تاسیسات عمومی در اختیار دهیاری .

13ـ همکاری با سازمان ها و نهاد های دولتی و ایجاد تسهیلات لازم برای ایفای وظایف آن ها.

14ـ مراقبت بر اجرای مقررات بهداشتی و حفظ نظافت و ایجاد زمینه مناسب برای تامین بهداشت محیط.

15ـ ارسال گزارش های درخواست شده به شورا در موعد مقرر توسط دهیار.

16ـ حضور دهیار درزمان و مکان مقرر و پاسخگویی به سوالات در صورت تقاضای شورا.

17ـ ارسال گزارش ماهانه فعالیت های دهیاری برای شورا و رونوشت آن به بخشداری .

18ـ تهیه تعرفه عوارض با همکاری شورا و ارائه آن به شورای اسلامی بخش به منظور تصویب و طی سایر مراحل قانونی.

19ـ وصول عوارض مصوب مراجع قانونی و مصرف آن در موارد معین.

20ـ مراقبت بر وضعیت بهداشتی گرمابه ها، نانوایی ها ، قصابی ها، قهوه خانه ها و فروشگاه های مواد غذایی و بهداشتی بر اساس ضوابط و مقررات مربوط و معرفی اماکن غیر بهداشتی به مسئولان ذی ربط.

21ـ برآورد، تنظیم و ارائه بودجه سالانه دهیاری و متمم و اصلاح آن به شورا جهت تصویب.

22ـ اهدا و قبول اعانات و هدایا به نام روستا با تصویب شورا.

23ـ فراهم نمودن زمینه ایجاد خیابان ها ، کوچه ها ، میدان ها ، پارک ها ، فضاهای سبز ، ورزشی و آموزشی مراکز تفریحی عمومی و مجاری آب و توسعه معابر و اجرای آن ها از طریق دهیاری و همکاری در زمینه طرح بهسازی روستا .

24ـ تنظیف ، نگهداری و تسطیح معابر و انهار عمومی و مجاری آب ها و فاضلاب و لایروبی قنوات مربوط به روستا و تامین آب و روشنایی در حد امکان.

25 ـ کمک در احداث تاسیسات تولید و توزیع آب ، برق ومخابرات و تعیین نرخ آن در روستا تا زمان اقدام مراجع ذی ربط (وزارتخانه های جهاد کشاورزی ، نیرو ، پست و تلگراف و تلفن و شرکت آب و فاضلاب روستایی).

26ـ مراقبت بر بهداشت ساکنان روستا و تشریک مساعی با وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی برای واکسیناسیون در جهت پیش گیری از بیماریهای واگیر.

27ـ جلوگیری از تکدی گری و واداشتن متکدیان به کار.

28ـ انجام معاملات دهیاری اعم از خرید وفروش اموال منقول و غیرمنقول ، مقاطعه ، اجاره و استجاره.

29ـ ایجاد و سازماندهی غسالخانه و گورستان و تهیه وسایل حمل اموات و مراقبت در انتظام امور آن ها.

30ـ اتخاذ تدابیر لازم برای حفظ روستا از خطر سیل و حریق و رفع خطر از بناها و دیوارهای شکسته و خطرناک واقع در معابر و اماکن عمومی و تسطیح چاه ها و چاله های واقع در معابر بر اساس مصوبات شورا.

31ـ همکاری در جلوگیری از شیوع بیماریهای انسانی و حیوانی واگیر و مشترک انسان و دام ، اعلام مشاهده این گونه بیماریها به مراکز بهداشتی درمانی و دامپزشکی محل یا سایر مراکز ذی ربط ، اهتمام به دور نگهداشتن بیماران مبتلا ، معالجه و دفع حیوانات مبتلا به امراض واگیر ، بلاصاحب یا مضر.

32ـ تشریک مساعی با سازمان میراث فرهنگی درحفظ بناها و آثار باستانی روستا و همکاری با مسئولان ذی ربط برای اداره ، احداث ، نگهداری و بهره برداری از تاسیسات عمومی ، اقتصادی ، اجتماعی ، فرهنگی ، ورزشی و رفاهی مورد نیاز روستا در حد امکانات .

33ـ صدور پروانه برای ساختمان هایی که در محدوده قانونی روستا ساخته می شوند با رعایت مقررات مندرج در آیین نامه مربوط به استفاده ازاراضی احداث بنا و تاسیسات در خارج از محدوده قانونی و حریم شهرها موضوع تصویب نامه شماره 4940 مورخ 22/2/1355 و سایر مقررات.

34ـ همکاری با شورای بخش و بخشداری به منظور بررسی و صدور پروانه های کسب.

35ـ  معرفی خانواده های بی سرپرست و بی بضاعت به سازمان بهزیستی کشور و کمیته امداد امام خمینی و مساعدت به آن ها در حد امکانات .

36ـ  همکاری در نگهداری و تسطیح راه های واقع در حریم اراضی روستا از طریق خودیاری اهالی روستا و دستگاه های ذی ربط.

37ـ مساعدت و همکاری با کشاورزان در جهت معرفی محصولات کشاورزی و تولیدات صنعتی و صنایع دستی روستا در مراکز شهری و نمایشگاه های ذی ربط.

38ـ پیگیری و مساعدت در جهت ایجاد موسسات خیریه و صندوق های قرض الحسنه و موسسات فرهنگی .

39ـ  همکاری با واحدهای امدادرسانی در هنگام وقوع حوادث و سوانح غیرمترقبه و بلایای طبیعی .

40ـ گزارش پیشرفت یا عدم پیشرفت فیزیکی طرح ها به شورا و بخشدار و پیشنهاد راه کارهای مناسب برای تسریع در اجرای آن ها در جهت اجرای بند (هـ) ماده (68) قانون شوراها.

41ـ همکاری با دستگاههای ذی ربط در جهت تهیه و اجرای طرح هادی روستا و تهیه پیشنهادهای لازم و تعیین کاربری اراضی واقع در روستا به منظور گنجاندن آن ها در طرح هادی و اجرای ضوابط مصوب مربوط با موافقت شورا.

42ـ مراقبت و اهتمام کامل در نصب برگه قیمت بر روی اجناس و اجرای تصمیمات شورای اسلامی بخش و روستا نسبت به ارزانی و فراخوانی خواروبار و مواد مورد احتیاج عمومی و جلوگیری از فروش اجناس فاسد شده و معدوم نمودن آن ها با هماهنگی مراجع قانونی ذی ربط.

43ـ همکاری با مراجع ذی ربط در جهت تسهیل دسترسی مردم روستا به آرد و نان مرغوب.

44ـ پی گیری و ایجاد زمینه نظارت بر امور بهداشتی روستا از قبیل کشتار بهداشتی دام و عرضه گوشت.

45ـ اجرای مقررات دهیاری که جنبه عمومی دارد و به تصویب شورا و تاییدشورای اسلامی بخش رسیده ، پس از اعلام برای کلیه ساکنان روستا لازم الرعایه است.

46ـ پیشنهاد نامگذاری معابر و اماکن و تاسیسات روستا به شورا جهت بررسی و ارایه آن ها به شورای اسلامی بخش جهت سیر مراحل لازم.

47ـ  شناسایی زمینه های اشتغال و مساعدت در جهت تامین کار برای افراد جویای کاربا همکاری دستگاه های ذی ربط.


بودجه و امور مالی

 

ماده 11: اهالی روستا به منظور تاسیس دهیاری مبلغی را به عنوان خودیاری تاسیس دهیاری به حساب بانکی دهیاری که در یکی از نزدیک ترین شعب بانک های کشور به نام دهیاری افتتاح می شود واریز و برگه پرداخت را همراه با درخواست اهالی و شورا به وزارت کشور ارائه می نمایند.

تبصره 1: میزان سرانه نقدی خودیاری و کمک های غیر نقدی اهالی براساس دستورالعملی تعییم می شود که وزارت کشور تهیه و ابلاغ خواهد نمود.

تبصره 2: سرمایه غیر نقدی که از طریق اهالی تامین خواهد شد عبارت است از اموال منقول و غیر منقول اعم از ماشین آلات ، زمین ، ساختمان و تاسیسات که مورد استفاده دهیاری قرار می گیرد.

 تبصره 3: کل سرمایه نقدی و غیر نقدی موضوع این ماده متعلق به دهیاری روستای محل است.

تبصره 4: انتقال و واگذاری اموال و املاک دهیاری تابع آیین نامه مالی و معاملاتی دهیاری موضوع تبصره (1) ماده واحده قانون تاسیس دهیاریهای خودکفا در روستاهای کشور- مصوب 1377- است.

 ماده 12: سال مالی دهیاری از اول فروردین ماه هر سال تا آخر اسفندماه همان سال خواهد بود به استثنای اولین سال که آغاز آن تاریخ تاسیس دهیاری و پایان آن اسفندماه همان سال است.

ماده 13: منابع درآمد دهیاری عبارتند از: عوارض مقرر در آیین نامه اجرایی نحوه وضع و وصول عوارض توسط شوراهای اسلامی شهر، بخش و شهرک موضوع قانون تشکیلات ، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران ، مصوب 1375 موضوع تصویب نامه شماره 32459 / ت 521823 – مورخ 10/8/1378 . عوارض صدور پروانه ساختمان با رعایت آیین نامه مندرج در بند (1) این ماده و سایر قوانین و مقررات مربوط . دریافت وام از بانک ها و موسسات اعتباری با تصویب شورا و تایید شورای اسلامی بخش.

درآمد حاصل از کمک های دولتی و خودیاری بخش خصوصی ،

اعانات و هدایا در چهارچوب دستورالعمل های مربوط.

وصول بهای خدماتی که دهیاری ارائه می دهد با تصویب شورا و تایید بخشدار و رعایت دستورالعمل های مربوط.

کمک های دولت برای اجرای طرح های خدماتی و عمرانی در قالب بودجه سالانه کل کشور.

درآمدهای ناشی از عوارض اختصاص یافته از سوی مراجع وضع عوارض به منظور ایجاد تاسیسات عمومی و دولتی در محدوده قانونی روستا و حریم آن.

ماده 14: کلیه عوارض و درآمدهای دهیاری منحصراً به مصرف همان روستا می رسد.

ماده 15: حقوق ماهانه دهیار از محل بودجه شورا مندرج در ماده (47) آیین نامه اجرایی تشکیلات ، انتخابات داخلی و امور مالی شوراهای اسلامی روستا و نحوه انتخاب دهیار موضوع تصویب نامه شماره 1760/ت 21068 ه – مورخ 24/1/1378 و به استناد ماده (94) قانون شوراها و با توجه به درجه دهیاری و دستورالعمل مربوط که از طریق وزارت کشور ابلاغ خواهد شد تعیین می شود.

ماده 16: صدور احکام حقوقی و ماموریت و مرخصی دهیار با موافقت شورا از طریق بخشدار صورت می گیرد.

ماده 17: هرگونه برداشت از وجوه و اعتبارات دهیاری در قالب بودجه مصوب سالانه و طرح های مصوب شورا با رعایت مقررات مربوط انجام می شود.

 ماده 18: اسناد و اوراق تعهدآور و حساب های بانکی به امضای مشترک دهیار و مسئول مالی دهیاری که ذی حساب دهیار است انجام می شود.

ماده 19: دهیار مکلف است تا پایان دی ماه هر سال بودجه سال بعد دهیاری را به شورا ارائه نماید و شورا موظف است حداکثر تا نیمه اسفندماه همان سال به بودجه پیشنهادی رسیدگی و در مورد آن اظهارنظر نماید و قبل از پایان اسفنذماه بودجه مصوب را جهت اجرا به دهیاری ابلاغ نماید.

تبصره 1: دهیار می تواند در صورت نیاز در طول سال مالی و قبل از انقضای آن نسبت به ارایه متمم یا اصلاح بودجه پیشنهادی دهیاری برای اظهارنظر و تصویب نهایی به شورا اقدام نماید.

 تبصره 2: دهیار مکلف است حداکثر تا نیمه خردادماه سال بعد تفریغ بودجه و صورت های مالی دهیاری را حسب اظهارنظر به شورا ارائه و شورا موظف است حداکثر تا پایان تیرماه نسبت به صورت های مالی و تفریغ بودجه شورا اعلام نظر و تصمیم مقتضی اتخاذ و مراتب را جهت اقدام لازم قانونی به دهیار ابلاغ نماید.

 

معاون اول رییس جمهور – محمدرضا عارف

 

 

آیین‌ نامه‌ اجرایی‌ نحوه‌ وضع‌ و وصول‌ عوارض‌ توسط‌ شوراهای‌ اسلامی‌

 

آیین‌ نامه‌  اجرایی‌ نحوه‌ وضع‌ و وصول‌ عوارض‌ توسط‌ شوراهای‌ اسلامی‌ شهر، بخش‌ و شهرك‌ موضوع‌ قانون‌ تشكیلات‌،وظایف‌ و انتخابات‌ شوراهای‌ اسلامی‌ كشور و انتخاب‌ شهرداران‌ مصوب‌ 1375

مصوب‌ هیات‌ وزیران‌1378/7/7

 هیات‌ وزیران‌ در جلسه‌ مورخ‌1378/7/7بنا به‌ پیشنهاد وزارت‌ كشور وبه‌ استناد مواد (94) و (77) قانون‌ تشكیلات‌، وظایف‌ و انتخابات‌ شوراهای‌اسلامی‌ كشور و انتخاب‌ شهرداران‌ - مصوب  1375 - و همچنین‌ برای‌ تعیین‌سیاستهای‌ عمومی‌ دولت‌ موضوع‌ بند (16) ماده  (71) قانون‌ فوقالذكر،آیین‌نامه‌ اجرایی‌ ماده (77) و بند (16) ماده  (71) قانون‌ آیین‌ نامه‌  اجرایی‌نحوه‌ وضع‌ و وصول‌ عوارض‌ توسط‌ شوراهای‌ اسلامی‌ شهر، بخش‌ و شهرك‌موضوع‌ قانون‌ تشكیلات‌، وظایف‌ و انتخابات‌ شوراهای‌ اسلامی‌ كشور وانتخاب‌ شهرداران‌ - مصوب  1375 یاد شده‌ را به‌ شرح‌ زیر تصویب‌ نمود.

حسن‌ حبیبی‌ - معاون‌ اول‌ رییس‌ جمهور

ماده 1:
 شوراهای‌ اسلامی‌ شهر، بخش‌ و شهرك‌ می‌توانند برای‌ تعمین‌بخشی‌ از هزینه‌های‌ شهر، بخش‌ و یا شهرك‌ مربوط‌ اعم‌ از هزینه‌های‌خدماتی‌، اداری‌ و عمرانی‌ با رعایت‌ ضوابط‌، ترتیبات‌ و سیاستهای‌ موضوع‌این‌ آیین‌نامه‌ عوارض‌ وضع‌ نمایند.

ماده 2:
 وضع‌ عوارض‌ توسط‌ شوراهای‌ اسلامی‌ شهر، شهرك‌ و بخش‌ درحدود درآمدها، عرضه‌ كالاها و خدمات‌ و سایر موضوعهایی‌ است‌ كه‌ مربوط‌به‌ شهر، شهرك‌ یا بخش‌ ذی‌ربط‌ باشد.

تبصره‌: وضع‌ عوارض‌ جدید بر تولیداتی‌ كه‌ برای‌ عرضه‌ در سایر نقاط‌ یابرای‌ صادرات‌ اختصاص‌ می‌یابد و همچنین‌ وضع‌ عوارض‌ بر درآمدهای‌ناشی‌ از معادن‌ منابع‌ و طرحهای‌ ملی‌ بر عهده‌ سایر مراجع‌ كه‌ در قوانین‌ ومقررات‌ مربوط‌ تعیین‌ شده‌ یا می‌شوند، خواهد بود.

ماده 3:
 عوارض‌ موضوع‌ این‌ آیین‌نامه‌ از اماكن‌، واحدهای‌ صنفی‌،تولیدی‌، خدماتی‌، صنعتی‌ و هر گونه‌ منبع‌ درآمدی‌ دیگری‌ قابل‌ وصول‌است‌ كه‌ محل‌ استقرار آن‌ در مورد شهرها، محدوده‌ قانونی‌ شهر، موضوع‌تبصره  (1) ماده  (4) قانون‌ تعاریف‌ و ضوابط‌ تقسیمات‌ كشوری‌ - مصوب‌1362 - و در مورد بخش‌ و روستا، محدوده‌ موضوع‌ مواد (6 و 13) قانون‌تعاریف‌ و ضوابط‌ تقسیمات‌ كشوری‌ - مصوب‌ 1362 - كه‌ به‌ تصویب‌ هیات‌وزیران‌ رسیده‌ یا برسد و در مورد شهركها محدوده‌ای‌ كه‌ به‌ تصویب‌كمیسیون‌ موضوع‌ ماده  (13) آیین‌نامه‌ مربوط‌ به‌ استفاده‌ از اراضی‌ و احداث‌بنا و تاسیسات‌ در خارج‌ از محدوده‌ قانونی‌ حریم‌ شهرها - صوب  1375 -رسیده‌ است‌، باشد.

تبصره 1- در صورتی‌ كه‌ محدوده‌ شهر و روستا تعیین‌ نشده‌ باشد. درمورد شهرها محدوده‌ای‌ كه‌ در طرح‌ جامع‌ موضوع‌ بند (3) ماده (2) قانون‌تاسیس‌ شورای‌ عالی‌ شهرسازی‌ و معماری‌ ایران‌ - مصوب 1351 - و درمورد روستاها محدوده‌ای‌ كه‌ در طرح‌ هادی‌ موضوع‌ ماده( 17) اساسنامه‌ بنیادمسكن‌ انقلاب‌ اسلامی‌ - صوب  1366 -تعیین‌ شده‌ است‌، ملاك‌ خواهندبود.

تبصره2 - مراجع‌ تصمیم‌ گیر در مورد محدوده‌ شهر، مجاز نمی‌باشندمحدوده‌هایی‌ را كه‌ توسط‌ سایر مراجع‌ قانونی‌ برای‌ ایجاد شهرك‌ یا مراكزجمعیتی‌ دیگر خارج‌ از شهرها تعیین‌ شده‌ یا می‌شوند بدون‌ جلب‌ نظرمراجع‌ قانونی‌ یاد شده‌ به‌ حدود شهر ملحق‌ نمایند.

ماده 4:
 وصول‌ عوارضی‌ كه‌ طبق‌ این‌ آیین‌نامه‌ توسط‌ شوراهای‌اسلامی‌ شهر، بخش‌ و یا شهرك‌ وضع‌ می‌شود، در مورد عوارض‌ شهر بر عهده‌شهرداری‌، در مورد روستا بر عهده‌ دهیار و دهیاری‌ و در مورد شهركها برعهده‌ مسیولان‌ اجرایی‌ شهرك‌ مربوط‌ خواهد بود كه‌ مطابق‌ مقررات‌ مربوط‌ وضمانتهای‌ اجرایی‌ آن‌ اقدام‌ می‌نمایند. مرجع‌ وصول‌ مكلف‌ به‌ دادن‌ رسیدرسمی‌ به‌ مؤدی‌ است‌.

ماده 5:
 نحوه‌ وصول‌ عوارضی‌ كه‌ به‌ موجب‌ این‌ آیین‌نامه‌ توسط‌شوراهای‌ اسلامی‌ شهر، بخش‌ و یا شهرك‌ وضع‌ می‌شوند توسط‌ همان‌ شوراتعیین‌ می‌گردد.

تبصره‌: وزارت‌ كشور به‌ استناد ماده (94) قانون‌ تشكیلات‌، وظایف‌ وانتخابات‌ شوراهای‌ اسلامی‌ كشور و انتخاب‌ شهرداران‌ - مصو ب  1375- و به‌منظور تعمین‌ هماهنگی‌ در شیوه‌ محاسبه‌ عوارض‌ در شوراهای‌ بخش‌ وشهرك‌ و همچنین‌ ایجاد یكنواختی‌ در نظام‌ عوارض‌ در سراسر كشور،آیین‌نامه‌های‌ لازم‌ را تهیه‌ و جهت‌ تصویب‌ به‌ هیات‌ وزیران‌ ارایه‌ می‌نماید.در خصوص‌ شوراهای‌ اسلامی‌ شهر دستورالعملهای‌ موضوع‌ ماده  (30)آیین‌نامه‌ مالی‌ شهرداریها مراعات‌ می‌گردد.

ماده 6:
عوارضی‌ كه‌ به‌ موجب‌ این‌ آیین‌نامه‌ توسط‌ شوراهای‌ اسلامی‌شهر، بخش‌ و یا شهرك‌ وضع‌ می‌شود، حسب‌ مورد برای‌ تعمین‌ هزینه‌های‌همان‌ شهر، روستا و یا شهرك‌ در قالب‌ بودجه‌ مصوب‌ شهرداری‌ و شوراهای‌شهر، شهرك‌ و بخش‌ مربوط‌ مصرف‌ خواهد شد.

ماده 7:
 شوراهای‌ اسلامی‌ شهر، بخش‌ و شهرك‌ می‌توانند برای‌ تعمین‌تمام‌ یا بخشی‌ از هزینه‌های‌ طرحهای‌ خاص‌ خدماتی‌ یا عمرانی‌، عوارض‌خاصی‌ برای‌ مدت‌ و مورد معین‌ وضع‌ نمایند. عوارضی‌ كه‌ از این‌ طریق‌وصول‌ می‌گردد، صرفاً در همان‌ مدت‌ و مورد تعیین‌ شده‌ در مصوبه‌ وضع‌عوارض‌، قابل‌ مصرف‌ می‌باشد.

ماده 8:
 مرجع‌ رسیدگی‌ به‌ شكایت‌ در مورد میزان‌، نحوة‌ محاسبه‌ ووصول‌ و سایر موضوعهای‌ مربوط‌ به‌ عوارضی‌ كه‌ توسط‌ شوراها با رعایت‌ این‌آیین‌نامه‌ وضع‌ می‌شوند و یا عوارض‌ محلی‌ كه‌ قبلاً توسط‌ مراجع‌ ذی‌صلاح‌وضع‌ شده‌ و موضوع‌ تبصره‌ ماده  (2) این‌ آیین‌نامه‌ نمی‌باشند، در موردعوارض‌ شهر به‌ ترتیبی‌ است‌ كه‌ در ماده  (77) قانون‌ شهرداریها مقرر شده‌است‌ و در خصوص‌ عوارض‌ موضوع‌ این‌ آیین‌نامه‌ كه‌ توسط‌ شوراهای‌اسلامی‌ بخش‌ و شهرك‌ وضع‌ شده‌ است‌، به‌ عهده‌ هیاتی‌ مركب‌ از وزارت‌كشور، وزیر دادگستری‌ و شوراهای‌ اسلامی‌ بخش‌ یا شهرك‌ می‌باشد.

تبصره‌: در مورد عوارض‌ شهر، مرجع‌ رسیدگی‌ به‌ اعتراض‌ ازتصمیمات‌ كمیسیون‌ موضوع‌ ماده‌ (77) قانون‌ شهرداریها، دیوان‌ عدالت‌اداری‌ است‌ و در مورد نظر هیات‌ مذكور در قسمت‌ اخیر ماده‌ (8) معترض‌می‌تواند به‌ مرجع‌ قانونی‌ ذی‌ربط‌ مراجعه‌ نماید.

ماده 9:
 شوراها می‌توانند در هنگام‌ وضع‌ عوارض‌ جدید یا در زمان‌مقتضی‌ نسبت‌ به‌ موارد معافیت‌، كاهش‌، تخفیف‌ و لغو عوارضی‌ كه‌ تصویب‌نموده‌اند، با توجه‌ به‌ سیاستهای‌ مقرر در این‌ آیین‌نامه‌ اتخاذ تصمیم‌ نمایند. 

ماده 10:
لغو، كاهش‌ و افزایش‌، اعطای‌ تخفیف‌ و یا معافیت‌ ازعوارض‌ كه‌ قبل‌ از تشكیل‌ شوراهای‌ اسلامی‌ شهر، شهرك‌ و بخش‌ موضوع‌قانون‌ مصوب‌1375توسط‌ سایر مراجع‌ ذی‌صلاح‌ وضع‌ شده‌ و موضوع‌تبصره‌ ‌  ماده (2) این‌ آیین‌نامه‌ نمی‌باشند به‌ عهده‌ شورای‌ اسلامی‌ شهر،بخش‌ و شهرك‌ ذی‌ربط‌ می‌باشد.

ماده 11:
عوارضی‌ كه‌ تاكنون‌ توسط‌ مراجع‌ ذی‌صلاح‌ وضع‌ شده‌ ودارای‌ شرایط‌ مذكور در تبصره‌ ماده (2) آیین‌نامه‌ است‌، به‌ شرح‌ مندرج‌ درفهرست‌ پیوست‌ این‌ آیین‌نامه‌ كماكان‌ توسط‌ مراجعی‌ كه‌ در مصوبات‌ مربوط‌به‌ وضع‌ عوارض‌ و اصلاحات‌ آن‌ تعیین‌ شده‌ است‌ وصول‌ می‌شود و به‌ ترتیب‌مقرر در همان‌ مصوبات‌ به‌ مصرف‌ خواهند رسید. صادرات‌ غیر نفتی‌ در سال‌1378 مطابق‌ تبصره  (5) قانون‌ بودجه‌ سال  1378 از پرداخت‌ هر گونه‌عوارض‌ از جمله‌ عوارض‌ شهرداری‌ به‌ استناد هر قانونی‌ كه‌ وضع‌ شده‌ باشدمعاف‌ است‌.

تبصره‌: وزارت‌ كشور مكلف‌ است‌ كمیته‌ای‌ مركب‌ از نمایندگان‌ وزارت‌كشور، وزارت‌ امور اقتصادی‌ و دارایی‌، سازمان‌ برنامه‌ و بودجه‌، وزارت‌بازرگانی‌، وزارت‌ صنایع‌، نماینده‌ دستگاه‌ ذی‌ربط‌ و نماینده‌ رییس‌ جمهور به‌منظور بررسی‌ عوارض‌ موضوع‌ تبصره‌ ماده  (2) این‌ آیین‌نامه‌ و ارایه‌راه‌كارهای‌ لازم‌ در خصوص‌ مرجع‌ وضع‌، كاهش‌، افزایش‌ و اعطای‌ تخفیف‌ ومعافیت‌ از این‌ عوارض‌، نحوه‌ و چگونگی‌ وصول‌ و مصرف‌ آن‌، سهم‌ دستگاه‌وصول‌ كننده‌، مرجع‌ حل‌ اختلاف‌ بین‌ مؤدی‌ و دستگاه‌ وصول‌ كننده‌ و سایرموارد مربوط‌ تشكیل‌ دهد. كمیته‌ مذكور كلیه‌ جوانب‌ موضوع‌ را ظرف‌ سه‌ ماه‌بررسی‌ و نتیجه‌ را از طریق‌ وزارت‌ كشور به‌ هیات‌ وزیران‌ منعكس‌ خواهدنمود. همچنین‌ این‌ كمیته‌ وظیفه‌ دارد عوارضی‌ را كه‌ قبلاً توسط‌ مراجع‌ذی‌صلاح‌ وضع‌ شده‌ است‌ و واجد اوصاف‌ مذكور در تبصره‌ ماده‌ (2) این‌آیین‌نامه‌ می‌باشد، با این‌ آیین‌ نامه‌  و سیاستهای‌ عمومی‌ دولت‌ انطباق  دهدو نتیجه‌ را برای‌ تصمیم‌گیری‌ به‌ مراجع‌ مسیول‌ ارایه‌ نماید.

فهرست‌ عوارض‌ غیرمحلی‌ موضوع‌ ماده  (11) آیین‌نامه‌ پیوست‌ می‌باشد.

 

ماده 12:
 شوراهای‌ اسلامی‌ مكلفند نسخه‌ای‌ از مصوبات‌ مربوط‌ به‌عوارض‌ را ظرف‌ یك‌ هفته‌ از تاریخ‌ تصویب‌ به‌ همراه‌ مستندات‌ و گزارش‌توجیهی‌ آن‌ جهت‌ ارسال‌ به‌ وزارت‌ كشور به‌ استانداری‌ محل‌ ارسال‌ نمایند.استانداریها مكلفند حداكثر ظرف‌ دو هفته‌ پس‌ از وصول‌ چنین‌ مصوباتی‌مصوبه‌ شورا و ضمایم‌ آن‌ را به‌ همراه‌ نظرات‌ كارشناسی‌ خود و همچنین‌فهرستی‌ از عوارض‌ محلی‌ وضع‌ شده‌ و قابل‌ وصول‌ در محدوده‌ شهر، بخش‌ ویا شهرك‌ مربوط‌ (موضوع‌ ماده  (3) و تبصره  (1) همان‌ ماده‌ از این‌ آیین‌نامه‌)به‌ وزارت‌ كشور ارسال‌ نمایند. چنانچه‌ مصوبات‌ مزبور در مدت‌ یك‌ ماه‌ ازتاریخ‌ وصول‌ به‌ وزارت‌ كشور مورد ایراد یا لغو توسط‌ وزیر كشور واقع‌ نشد،شوراها مكلفند مصوبه‌ را از طریق‌ درج‌ در روزنامه‌ها و جراید محلی‌ یاروزنامه‌های‌ كثیرالانتشار یا از طریق‌ انتشار اعلامیه‌ و یا هر طریق‌ دیگری‌ كه‌جنبه‌ اعلان‌ عمومی‌ دارد، به‌ آگاهی‌ عموم‌ برسانند. عوارض‌ مربوط‌ از تاریخ‌اعلان‌ قابل‌ وصول‌ است‌.

تبصره‌: مصوبات‌ مربوط‌ به‌ عوارض‌ توسط‌ شورای‌ اسلامی‌ شهر تهران‌مستقیماً به‌ وزارت‌ كشور ارسال‌ می‌شود.

ماده 13:
اجرای‌ مصوبات‌ ناظر به‌ وضع‌ عوارض‌ جدید یا افزایش‌عوارض‌ قبلی‌ در مورد وزارتخانه‌ها، سازمانها و مؤسسات‌ و شركتهای‌ دولتی‌در صورتی‌ كه‌ قبل‌ از تنظیم‌ نهایی‌ لایحه‌ بودجه‌ كل‌ كشور در دولت‌ به‌تصویب‌ شوراهای‌ اسلامی‌ ذی‌ربط‌ رسیده‌ باشد، از آغاز سال‌ مالی‌ بعدامكان‌پذیر می‌باشد و در صورتی‌ كه‌ بعد از تنظیم‌ لایحه‌ بودجه‌ و قبل‌ ازپایان‌ همان‌ سال‌ تصویب‌ شده‌ باشد، مصوبه‌ از ابتدای‌ دومین‌ سال‌ مالی‌ بعداز تصویب‌ عوارض‌ قابل‌ اجرا خواهد بود.

ماده 14:
 شوراها موظفند به‌ هنگام‌ تصمیم‌گیری‌ راجع‌ به‌ عوارض‌علاوه‌ بر توجه‌ به‌ سیاستهای‌ كلی‌ كه‌ در برنامه‌ پنجساله‌ و قوانین‌ بودجه‌سالیانه‌ اعلام‌ می‌شود، سیاستهای‌ عمومی‌ دولت‌ را به‌ شرح‌ ذیل‌ مراعات‌نمایند:

الف‌) نیل‌ به‌ سمت‌ خودكفایی‌ شهرداری‌، دهیاری‌ و شهرك‌ مربوط‌ ازطریق‌ وضع‌ و وصول‌ عوارض‌ متناسب‌ با هزینه‌های‌ مورد نیاز؛

ب‌) رعایت‌ تناسب‌ میزان‌ عوارض‌ با ارایه‌ خدمات‌ عمومی‌ و عمرانی‌ به‌اقشار و بخش‌های‌ مختلف‌ اعم‌ از دولتی‌ و غیر دولتی‌؛

پ‌) جهت‌گیری‌ به‌ سوی‌ وضع‌ عوارض‌هایی‌ كه‌ به‌ صورت‌ غیر مستقیم‌وصول‌ می‌شوند؛

ت‌) تناسب‌ وضع‌ عوارض‌ در هر محل‌ با تولیدات‌ و درآمدهای‌ اهالی‌؛

ث‌) توجه‌ به‌ اثرات‌ تبعی‌ وضع‌ عوارض‌ بر اقتصاد محل‌؛

ج‌) هماهنگی‌ و وحدت‌ رویه‌ در نظام‌ عوارض‌؛

چ‌) رعایت‌ اولویت‌ وضع‌ عوارض‌ به‌ صورت‌ درصدی‌ از قیمت‌ فروش‌ كالا وخدمات‌ بر سایر روش‌ها از جمله‌ روش‌ وضع‌ عوارض‌ مقطوع‌؛

ح‌) وضع‌ عوارض‌ متناسب‌ با ارزش‌ افزوده‌ زمین‌ ناشی‌ از تصمیمات‌مراجع‌ قانونی‌ و یا اجرای‌ طرحهای‌ عمرانی‌؛

خ‌) جلوگیری‌ از وضع‌ عوارض‌ مضاعف‌ بر كالاهای‌ تولیدی‌؛

د) توجه‌ داشتن‌ به‌ رشد تولید و گسترش‌ واحدهای‌ تولیدی‌ در منطقه‌ به‌هنگام‌ وضع‌ عوارض‌ بر تولید؛

ذ) محاسبه‌ وصول‌ عوارض‌ در مورد واحدهای‌ تولیدی‌ بر اساس‌ فروش‌واقعی‌ در دوره‌ مورد نظر؛

ر) خودداری‌ از وضع‌ عوارض‌ بر كالاهای‌ صادراتی‌؛

ز) توجه‌ به‌ اقشار كم‌ درآمد هنگام‌ وضع‌ عوارض‌ با اعطای‌ تخفیف‌،معافیت‌ و نظایر آن‌؛

ژ) رعایت‌ حال‌ ایثارگران‌ هنگام‌ وضع‌ عوارض‌ با اعطای‌ تخفیف‌، معافیت‌و نظایر آن‌؛

س‌) اعمال‌ رویه‌های‌ تشویقی‌ برای‌ پرداخت‌ به‌ موقع‌ عوارض‌؛

ش‌) وضع‌ بدون‌ تبعیض‌ عوارض‌ براساس‌ اصل (3) قانون‌ اساسی‌.

تبصره‌: افزایش‌ میزان‌ عوارض‌ موضوع‌ این‌ آیین‌نامه‌ زودتر از یك‌سال‌ صورت‌ نخواهد گرفت‌ و وضع‌ عوارض‌ جدید و افزایش‌ عوارض‌ قبلی‌عطف‌ به‌ ماسبق‌ نمی‌شود.

ماده 15:
 نسبت‌ عوارض‌ شهر، روستا و شهرك‌ با درآمدها، عرضه‌ كالاهاو خدمات‌ و سایر موضوعات‌ حداكثر براساس‌ نرخی‌ است‌ كه‌ سالانه‌ توسط‌وزارت‌ كشور پیشنهاد شده‌ است‌ و به‌ تصویب‌ هیات‌ وزیران‌ می‌رسد. مادام‌كه‌ این‌ نسبت‌ در هر سال‌ به‌ تصویب‌ نرسیده‌ است‌، نسبت‌ تعیین‌ شده‌ درسال‌ قبل‌ مجری‌ خواهد بود. برای‌ تعیین‌ حداكثر (سقف‌) نسبت‌ عوارض‌ به‌درآمدها و عواید محلی‌ باید استاندارد هزینه‌های‌ عمرانی‌، اداری‌ و خدماتی‌شهرداریها توسط‌ وزارت‌ كشور با هماهنگی‌ كمیته‌ موضوع‌ تبصره‌ ماده (11)این‌ آیین‌نامه‌ تنظیم‌ و به‌ هیات‌ وزیران‌ ارایه‌ گردد. در تنظیم‌ استانداردهاباید سهم‌ هزینه‌هایی‌ كه‌ به‌ موجب‌ تصمیمات‌ مراجع‌ ملی‌ یا فرامحلی‌ درطرحهای‌ عمرانی‌ و یا خدماتی‌ و یا در اجرای‌ طرحهای‌ جامع‌ و هادی‌ درشهرها، شهركها و روستاها ایجاد می‌شود، به‌ طور جداگانه‌ مشخص‌ گردد.

تبصره‌: در سال‌ جاری‌ و مادام‌ كه‌ استانداردها و نسبت‌های‌ موضوع‌ این‌ماده‌ تعیین‌ نشده‌اند، مجموع‌ عوارض‌ وصولی‌ در هر محل‌ با رعایت‌ ماده (3)این‌ آیین‌نامه‌ نباید در مورد درآمدها بیش‌ از حداكثر دو درصد درآمدسالیانه‌، در مورد فروش‌ كالاها یا خدمات‌ بیش‌ از حداكثر دو درصد قیمت‌عمده‌ فروشی‌ و در مورد دارایی‌ و ثروت‌ بیش‌ از حداكثر نیم‌ درصد ارزش‌معاملاتی‌ آن‌ با احتساب‌ میزان‌ عوارض‌ قابل‌ وصول‌ موجود باشد.

ماده 16:
 شوراها می‌توانند براساس‌ اختیارات‌ قانونی‌ خود از طریق‌جلب‌ مشاركت‌ مردم‌ با استفاده‌ از روش‌ انتشار اوراِ مشاركت‌ و سایر روشهابا رعایت‌ قوانین‌ و مقررات‌ مربوط‌ نسبت‌ به‌ تعمین‌ منابع‌ مالی‌ مورد نیازاتخاذ تصمیم‌ نمایند.

ماده 17:
 وزارت‌ كشور مكلف‌ است‌ با همكاری‌ سازمانها و مراكز ذی‌ربط‌آموزشهای‌ لازم‌ را جهت‌ توجیه‌ این‌ آیین‌نامه‌ و سایر آیین‌نامه‌های‌ مربوط‌ به‌اعضای‌ شوراها ارایه‌ نماید. وزارت‌ كشور مسیول‌ نظارت‌ بر حسن‌ اجرا ورعایت‌ این‌ آیین‌ نامه‌  در مورد مصوبات‌ مربوط‌ به‌ وضع‌ عوارض‌ توسط‌شوراها در سراسر كشور است‌.

حسن‌ حبیبی‌ - معاون‌ اول‌ رییس‌ جمهور

 

 قانون‌ تاسیس‌ دهیاریهای‌ خودكفا در روستاهای‌ كشور

مصوب‌ مجلس‌ شورای‌ اسلامی 1377/4/14

 

ماده‌ واحده‌ - به‌ وزارت‌ كشور اجازه‌ داده‌ می‌شود به‌ منظور اداره‌ امورروستاها، سازمانی‌ به‌ نام‌ دهیاری‌ با توجه‌ به‌ موقعیت‌ محل‌ با درخواست‌اهالی‌ و به‌ صورت‌ خودكفا با شخصیت‌ حقوقی‌ مستقل‌ در این‌ روستاهاتاسیس‌ نماید.این‌ سازمانها نهادهای‌ عمومی‌ غیر دولتی‌ محسوب‌ می‌گردند.

تاسیس‌ دهیاریهای‌ مذكور به‌ هیچ‌ وجه‌ مانع‌ اقدامات‌ و كمكهای‌ دولت‌در جهت‌ رسیدگی‌ به‌ عمران‌ و آبادی‌ روستاهای‌ مذكور نخواهد شد.

تبصره  1- آیین‌ نامه‌  نحوه‌ اداره‌ امور و مقررات‌ استخدامی‌ و مالی‌دهیاریها توسط‌ وزارت‌ كشور تهیه‌ و به‌ تصویب‌ هیات‌ وزیران‌ خواهد رسید.

تبصره  2- اساسنامه‌ و تشكیلات‌ سازمان‌ دهیاریها توسط‌ وزارت‌ كشوربا همكاری‌ سازمان‌ امور اداری‌ و استخدامی‌ كشور تهیه‌ و به‌ تصویب‌ هیات‌وزیران‌ خواهد رسید.

تبصره  3- بودجه‌ دهیاریها و اعتبارات‌ مورد نیاز اداره‌ امور روستا باپیشنهاد دهیار به‌ تصویب‌ شورای‌ اسلامی‌ روستا خواهد رسید

 

آیین‌ نامه‌ اجرایی‌ تشكیلات‌، انتخابات‌ داخلی‌ و امور مالی‌شوراهای‌ اسلامی‌ روستا ونحوه‌ انتخاب‌ دهیار

 

مصوب‌ هیات‌ وزیران  1378/1/11

 

هیات‌ وزیران‌ در جلسه‌ مورخه‌1378/1/11 بنا به‌ پیشنهاد وزارت‌ كشورو به‌ استناد ماده (94) قانون‌ تشكیلات‌، وظایف‌ و انتخابات‌ شوراهای‌ اسلامی‌كشور و انتخاب‌ شهرداران‌ مصوب 1375آیین‌نامه‌ اجرایی‌ تشكیلات‌،انتخابات‌ داخلی‌ و امور مالی‌ شوراهای‌ اسلامی‌ روستاها و نحوه‌ انتخاب‌ دهیاررا به‌ شرح‌ زیر تصویب‌ نمود:

ماده 1:
در این‌ آیین‌نامه‌ جهت‌ رعایت‌ اختصار به‌ جای‌ عبارت‌ قانون‌تشكیلات‌ وظایف‌ و انتخابات‌ شوراهای‌ اسلامی‌ كشور و انتخاب‌ شهرداران‌مصوب‌1375/3/1 عبارت‌ قانون‌ شوراهای‌ اسلامی‌ كشور و به‌ جای‌ عناوین‌شورای‌ اسلامی‌ روستا و حوزه‌ انتخابیه‌ شورای‌ اسلامی‌ روستا به‌ ترتیب‌ ازكلمه‌های‌ شورا و روستا استفاده‌ می‌شود.

ماده 2:
 اعضای‌ شورا موظفند حداكثر ظرف‌ مدت‌ یك‌ هفته‌ پس‌ ازقطعی‌ شدن‌ انتخابات‌ در روزی‌ كه‌ بخشداری‌ به‌ طور كتبی‌ اعلام‌ می‌نمایداولین‌ جلسه‌ خود را در حضور بخشدار یا نماینده‌ وی‌ و به‌ ریاست‌ مسن‌ترین‌عضو حاضر تشكیل‌ دهند و به‌ شرح‌ زیر سوگند یاد كنند و آن‌ را امضا نمایند:

من‌ در برابر كلام‌ا... مجید: به‌ خداوند متعال‌ سوگند یاد می‌كنم‌ و با تكیه‌بر شرف‌ انسانی‌ خویش‌ تعهد می‌نمایم‌ كه‌ در حفظ‌ امانت‌ و انجام‌ هر چه‌ بهتروظایفم‌ و خدمت‌ به‌ مردم‌ كوشا باشم‌ و قانون‌ اساسی‌ و سایر قوانین‌ و مقررات‌كشور را در چارچوب‌ وظایف‌ و اختیارات‌ خود مراعات‌ نمایم‌ و در همه‌زمینه‌ها عدالت‌ و انصاف‌ را در نظر داشته‌ و مادام‌ كه‌ در شورای‌ اسلامی‌ روستاعضویت‌ دارم‌ در رعایت‌ صرفه‌ و صلاح‌ و پیشرفت‌ امور روستا اهتمام‌ نمایم‌.

تبصره 1- پیروان‌ اقلیتهای‌ دینی‌ رسمی‌، به‌ جای‌ كلام‌ ا... مجید باید به‌كتاب‌ مقدس‌ خود سوگند یاد كنند.

تبصره 2- هرگاه‌ فرد جدیدی‌ به‌ عضویت‌ اصلی‌ شورا داخل‌ شودموظف‌ است‌ در ابتدای‌ اولین‌ جلسه‌ حضور در شورا به‌ ترتیب‌ مذكور در متن‌ماده‌، سوگند یاد نماید.

ماده 3:
 سِمَت‌ اعضا در شوراهای‌ با پنج‌ عضو عبارت‌ از رییس‌، نایب‌رییس‌ و حداقل‌ یك‌ منشی‌ و در شوراهای‌ دارای‌ سه‌ عضو رییس‌، نایب‌ رییس‌و منشی‌ می‌باشد كه‌ برای‌ مدت‌ دو سال‌ از سوی‌ اعضای‌ شورا انتخاب‌می‌شوند.

ماده 4:
 در اولین‌ جلسه‌ شورا، پس‌ از انجام‌ مراسم‌ تحلیف‌، در حضوربخشدار یا نماینده‌ وی‌ اعضای‌ حاضر باید اقدام‌ به‌ برگزاری‌ انتخابات‌ داخلی‌نموده‌ از بین‌ خود هیات‌ رییسه‌ شورای‌ مذكور، در ماده (3) این‌ آیین‌ نامه‌  رابرای‌ مدت‌ دو سال‌ انتخاب‌ نمایند.

ماده 5:
 در صورتی‌ كه‌ هر یك‌ از اعضا بنا به‌ دلایلی‌ از عضویت‌ شوراخارج‌ شود، شورا موظف‌ است‌ در اولین‌ جلسه‌ پس‌ از قطعیت‌ یافتن‌ خروج‌آن‌ عضو مراتب‌ را كتباً به‌ بخشداری‌ محل‌ گزارش‌ دهد تا بخشداری‌ از اعضای‌علی‌البدل‌ با احتساب‌ آرای‌ آنان‌ دعوت‌ به‌ شركت‌ در جلسات‌ و طی‌ مراحل‌مورد نیاز، مانند صدور كارت‌ شناسایی‌ و اطلاع‌ از سمت‌ عضو جدید در شورا،را بنماید.

تبصره‌: در صورتی‌ كه‌ عضو خارج‌ شده‌ از شورا رییس‌ یا نایب‌رییس‌باشد شورا باید در جلسه‌ای‌، با هماهنگی‌ بخشدار و حضور نماینده‌ وی‌،رییس‌ یا نایب‌رییس‌ را برای‌ مدت‌ باقیمانده‌ هیات‌ رییسه‌ انتخاب‌ نماید.

ماده 6:
 فرد یا افرادی‌ كه‌ از عضویت‌ شورا خارج‌ می‌شوند موظفندحداكثر ظرف‌ مدت‌ دو روز پس‌ از قطعیت‌ خروج‌، كارت‌ عضویت‌ خود راتحویل‌ بخشداری‌ ذی‌ربط‌ نمایند و رسید دریافت‌ دارند.

ماده 7:
مهر شورا، حداكثر ظرف‌ مدت‌ یك‌ هفته‌ از شروع‌ به‌ كار رسمی‌شورا توسط‌ بخشدار تحویل‌ رییس‌ شورا می‌گردد.

ماده 8:
 اعضای‌ شورا حق‌ تفویض‌ اختیارات‌ خود را به‌ سایرین‌ اعم‌ ازعضو و غیر عضو ندارند.

ماده 9:
شورای‌ روستاهای‌ واقع‌ در حریم‌ شهرها موظف‌ به‌ رعایت‌مقررات‌ مربوط‌ به‌ حریم‌ شهرها می‌باشند.

ماده 10:
 رییس‌ شورا مانند سایر اعضا دارای‌ یك‌ حق‌ رأی‌ می‌باشد ووظایف‌ او عبارت‌ است‌ از مسئولیت‌ امور اداری‌ و مالی‌ شورا، تنظیم‌ بودجه‌شورا، تعیین‌ زمان‌ و اداره‌ جلسات‌ عادی‌ فوِالعاده‌ شورا و در صورت‌ لزوم‌دعوت‌ از اعضا جهت‌ شركت‌ در جلسات‌ تقسیم‌ كار بین‌ اعضا برای‌ پیگیری‌مصوبات‌ دفاع‌ از حقوِ و منافع‌ شورا در مقابل‌ غیر و اقامه‌ دعوی‌ درخواست‌گزارش‌ كار از اعضا، امضا و مهر كردن‌ كلیه‌ اسناد و مكاتبات‌ شورا، ایجادهماهنگی‌ و ارتباط‌ با شورای‌ اسلامی‌ بخش‌، دهداری‌ و سایر دستگاههای‌اجرایی‌، پیگیری‌ امور مربوط‌ به‌ دهیاری‌ و در خواست‌ گزارش‌ كتبی‌ عملكردماهانه‌ از دهیار.

تبصره‌: در صورت‌ عدم‌ حضور رییس‌ شورا، مسئولیت‌ اداره‌ جلسات‌شورا و سایر وظایف‌ به‌ عهده‌ نایب‌ رییس‌ آن‌ می‌باشد.

ماده 11:
 وظایف‌ منشی‌ یا منشیان‌ شورا عبارت‌ از تهیه‌ و تدوین‌صورت‌جلسات‌، تهیه‌ متن‌ نامه‌ها، ثبت‌ و شماره‌ گذاری‌ آنها، تهیه‌ گزارش‌ ازعملكرد شورا، حفظ‌ و نگهداری‌ دفاتر و صورت‌جلسات‌ در محل‌ شورا، انجام‌امور خزانه‌داری‌ شورا از قبیل‌ مسئولیت‌ حسابداری‌، همكاری‌ با رییس‌ شورادر تنظیم‌ بودجه‌ و اصلاح‌ یا متمم‌ آن‌، تنظیم‌ صورتهای‌ مالی‌ شورا، ثبت‌ وضبط‌ صورت‌ كلیه‌ اموال‌ و داراییهای‌ شورا و حسابرسی‌ اولیه‌ از فعالیتهای‌مالی‌ شورا و دهیار از قبیل‌ درآمدها، هزینه‌ها و موجودی‌ در پایان‌ هر سال‌مالی‌ طبق‌ فرمهای‌ دریافتی‌ می‌باشد.

تبصره‌: در صورت‌ غیبت‌ منشی‌ یا منشیان‌ شورا، وظایف‌ آنان‌ از سوی‌نایب‌ رییس‌ شورا انجام‌ می‌شود.

ماده 12:
 جلسات‌ شورا با حضور حداقل 2 نفر در شوراهای‌ دارای 3عضو و 4 نفر در شوراهای‌ دارای 5 عضو تشكیل‌ می‌شود و تصمیمات‌ آن‌ بارأی‌ اكثریت‌ مطلق‌ حاضران‌ معتبر می‌باشد.

تبصره‌: حداقل‌ آرای‌ لازم‌ برای‌ تصویب‌ تصمیمات‌ در جلساتی‌ كه‌ با 5یا 4 نفر تشكیل‌ می‌شود سه‌ رأی‌ و در جلساتی‌ كه‌ با 3 یا 2 نفر تشكیل‌می‌یابد دو رأی‌ می‌باشد.

ماده 13:
محل‌ دهیاری‌ و محل‌ تشكیل‌ جلسات‌ شورا و همچنین‌ مكان‌نگهداری‌ دفاتر اسناد و مدارك‌ شورا باید در مكان‌ مشخص‌ و مناسب‌ بوده‌ و باهماهنگی‌ شورای‌ بخش‌ تعیین‌ شود.

ماده 14:
 جلسات‌ شورا به‌ طور مستمر ماهی‌ دوبار تشكیل‌ می‌شود ودر صورت‌ نیاز جلسات‌ فوِالعاده‌ و اضطراری‌ شورا با پیشنهاد دهدار، دهیار رییس‌ شورا یا سه‌ نفر از اعضا در شوراهای‌ دارای‌ پنج‌ عضو و دو نفر از اعضا درشوراهای‌ دارای‌ سه‌ عضو تشكیل‌ می‌شود.

ماده15:
شورا با تعیید شورای‌ بخش‌ می‌تواند فعالیتهای‌ سالانه‌ وهمچنین‌ برنامه‌های‌ آینده‌ شورا را كه‌ جنبه‌ عمومی‌ دارد پس‌ از تصویب‌ درجلسات‌ شورا با وسایل‌ ممكن‌ به‌ اطلاع‌ اهالی‌ روستا برساند.

ماده 16:
 هر گاه‌ شورا نظرخواهی‌ از اهالی‌ حوزه‌ انتخابیه‌ خود در زمینه‌موضوع‌ یا موضوعاتی‌ را ضروری‌ تشخیص‌ دهد با تعیید بخشدار ذی‌ربط‌می‌تواند اقدام‌ به‌ تشكیل‌ جلسه‌ عمومی‌ از اهالی‌ نماید.

ماده 17:
موضوع‌ یا موضوعات‌ مختلف‌ قابل‌ طرح‌ در شورا با تشخیص‌رییس‌ درخواست‌ هر یك‌ از اعضا یا تقاضای‌ كتبی‌ شورای‌ اسلامی‌ بخش‌،بخشدار یا دهیار ذی‌ربط‌ در دستور كار شورا قرار می‌گیرد.

ماده 18:
 صورت‌جلسات‌ شورا باید به‌ گونه‌ای‌ تنظیم‌ شود كه‌ در آن‌تاریخ‌ و دستور كار هر جلسه‌، اسامی‌ اعضای‌ حاضر و غایب‌، تعداد آرای‌مثبت‌ و منفی‌ اعضا به‌ هر یك‌ از موضوعات‌ مورد بحث‌، اسامی‌ مدعوین‌ وحاضران‌ به‌ همراه‌ ریوس‌ مطالب‌ مطروح‌ در جلسه‌ و تمامی‌ مصوبات‌ آمده‌باشد.

تبصره 1- كلیه‌ اعضای‌ حاضر باید ذیل‌ صورت‌ جلسات‌ شورا را امضا یامهر نمایند.

تبصره 2- مدعوین‌ و حاضران‌ در صورت‌ تشخیص‌ شورا می‌توانند ذیل‌صورت‌ جلسات‌ را امضا، انگشت‌ یا مهر نمایند.

ماده 19:
 شورا موظف‌ است‌ در پایان‌ هر جلسه‌ نسخه‌ای‌ از كلیه‌مصوبات‌ خود در آن‌ جلسه‌ و در صورت‌ نیاز به‌ پیوست‌ سوابق‌ و مطالب‌ مفیددیگر را جهت‌ اطلاع‌ بخشدار و شورای‌ اسلامی‌ بخش‌ ذی‌ربط‌ ارسال‌ داردهمچنین‌ نسخه‌ای‌ از مصوباتی‌ را كه‌ مربوط‌ به‌ دستگاههای‌ دیگر است‌ به‌ آن‌دستگاه‌ ارسال‌ دارد.

ماده 20:
 شورا موظف‌ است‌ در پایان‌ نیمه‌ دوم‌ فروردین‌ هر سال‌گزارش‌ كار سالانه‌ خود را طبق‌ فرمهای‌ دریافتی‌ در سه‌ نسخه‌ تنظیم‌ ونسخه‌ اصل‌ را جهت‌ اطلاع‌ شورای‌ اسلامی‌ بخش‌ و نسخه‌ دوم‌ را به‌ منظوراطلاع‌ بخشدار محل‌ ارسال‌ كند و نسخه‌ سوم‌ را به‌ عنوان‌ سابقه‌ در بایگانی‌شورا ثبت‌ و نگهداری‌ نماید.

ماده 21:
 تمامی‌ مكاتبات‌ شورا باید طبق‌ فرمهای‌ دریافتی‌ دارای‌تاریخ‌، شماره‌ ثبت‌ در دفتر شورا، نام‌ كامل‌ گیرنده‌ و موضوع‌ نامه‌ باشد وحداقل‌ در چهار نسخه‌ تنظیم‌ شود و نسخه‌ اول‌ برای‌ اداره‌ یا سازمان‌ موردنظر و نسخه‌ دوم‌ برای‌ بخشدار و نسخه‌ سوم‌ برای‌ شورای‌ اسلامی‌ بخش‌ارسال‌ و نسخه‌ چهارم‌ به‌ عنوان‌ سابقه‌ در بایگانی‌ شورا نگهداری‌ شود.

ماده 22:
 تمامی‌ مكاتبات‌ شورا باید ممهور به‌ مهر شورا و امضای‌رییس‌ و در صورت‌ غیبت‌ او نایب‌ رییس‌ شورا باشد.

ماده 23:
 شورا می‌تواند با مسئولان‌ اجرایی‌ تا سطح‌ شهرستان‌مستقیماً مكاتبه‌ نماید و در صورت‌ نیاز به‌ مكاتبه‌ با مسئولان‌ بالاتر از طریق‌شورای‌ اسلامی‌ بخش‌ و در صورت‌ نبودن‌ شورای‌ بخش‌ از طریق‌ بخشدارمحل‌ اقدام‌ نماید.

ماده 24:
 شورا باید دارای‌ دفاتر مجزایی‌ جهت‌ ثبت‌ صورت‌ جلسات‌،حضور و غیاب‌ اعضا در جلسات‌ و نامه‌های‌ دریافتی‌ و ارسالی‌ طبق‌دستورالعملهای‌ مربوط‌ باشد.

ماده 25:
 مصوبات‌ شورا پس‌ از ده‌ روز از تاریخ‌ ابلاغ‌ قابل‌ اجراست‌. مگرآنكه‌ ظرف‌ مدت‌ مزبور مسئولان‌ اجرایی‌ مربوط‌ به‌ مصوبه‌ اعتراض‌ نمایند كه‌در این‌ صورت‌ با رعایت‌ ماده (80) قانون‌ شوراهای‌ اسلامی‌ كشور عمل‌خواهد شد. نظر هیات‌ حل‌ اختلاف‌ استان‌ مبنی‌ بر تعیید یا رد مصوبه‌ قطعی‌و لازم‌الاجرا است‌. چنانچه‌ هیات‌ حل‌ اختلاف‌ استان‌ ظرف‌ مدت 15 روز نظرخود را اعلام‌ ننماید مصوبه‌ لازم‌الاجرا است‌.

ماده 26:
در صورت‌ نیاز به‌ حضور دهیار در جلسات‌، شورا می‌تواندطی‌ دعوتنامه‌ كتبی‌ و با تعیین‌ زمان‌ و دستور كار جلسه‌ از او جهت‌ شركت‌دعوت‌ به‌ عمل‌ آورده‌ و دهیار موظف‌ به‌ شركت‌ در جلسه‌ مزبور می‌باشد.

ماده 27:
در صورت‌ خودداری‌ دهیار از شركت‌ در جلسه‌، شورامی‌تواند به‌ دهیار تذكر كتبی‌ دهد و در صورت‌ تكرار مجدد توبیخ‌ و یا برطبق‌ ضوابط‌ و مقررات‌ مربوطه‌ وی‌ را عزل‌ نماید.

ماده 28:
 در صورت‌ درخواست‌ كتبی‌ شورای‌ بخش‌، بخشدار و یا دیگردستگاههای‌ وظیفه‌مند در روستا و دهیار ذی‌ربط‌ از شورا جهت‌ تشكیل‌جلسه‌ مشتمل‌ بر زمان‌ دستوركار و ضرورت‌ تشكیل‌ جلسه‌، شورا موظف‌ به‌برگزاری‌ جلسه‌ فوِالعاده‌ می‌باشد.

ماده 29:
 شورا در صورت‌ نیاز و با مسئولیت‌ خود می‌تواند به‌ منظورمشورت‌ در زمینه‌ موضوع‌ یا موضوعاتی‌ كه‌ در دستور كار خود قرار داده‌ است‌از نمایندگان‌ دستگاههای‌ ذی‌ربط‌ در روستا و یا شخص‌ یا اشخاص‌ غیر عضودعوت‌ به‌ همكاری‌ نماید.

ماده 30:
 شورا می‌تواند در ارتباط‌ با وظایف‌ خود اطلاعات‌ مورد نیاز رااز دستگاهها، ادارات‌ و سازمانهای‌ دولتی‌، درخواست‌ نماید و آن‌ ادارات‌ وسازمانها موظف‌ به‌ همكاری‌ می‌باشند.

ماده 31:
 شورا مكلف‌ است‌ یك‌ ماه‌ قبل‌ از انقضای‌ مدت‌ قانونی‌ خودصورتی‌ از كلیه‌ فعالیتها، طرحها و برنامه‌هایی‌ كه‌ در طول‌ دوره‌ فعالیت‌قانونی‌ خود به‌ اجرا گذارده‌ است‌ و یا در دست‌ اجرا دارد در سه‌ نسخه‌ تهیه‌ ونسخه‌ اول‌ و دوم‌ را برای‌ شورای‌ اسلامی‌ بخش‌ و بخشداری‌ ذی‌ربط‌ ارسال‌ ونسخه‌ آخر را جهت‌ ثبت‌ در سوابق‌ شورا نگهداری‌ نماید.

ماده 32:
هر گاه‌ عضوی‌ بیش‌ از 6 جلسه‌ متوالی‌ و یا دوازده‌ جلسه‌ غیرمتوالی‌ در طول‌ یكسال‌ بدون‌ داشتن‌ عذر موجه‌ (به‌ تشخیص‌ شورا) درجلسات‌ شورا شركت‌ نكند، موضوع‌ برای‌ سلب‌ عضویت‌ وی‌ به‌ هیات‌ حل‌اختلاف‌ استان‌ موضوع‌ ماده (82) قانون‌ شوراهای‌ اسلامی‌ كشور ارجاع‌خواهد شد.

ماده 33:
در صورت‌ درخواست‌ بخشداری‌ ذی‌ربط‌ مبنی‌ بر معرفی‌عضو منتخب‌ شورا برای‌ تكمیل‌ اعضای‌ شورای‌ اسلامی‌ بخش‌، شورا موظف‌است‌ فردی‌ را از بین‌ اعضای‌ خود انتخاب‌ و در موعد مقرر به‌ بخشداری‌معرفی‌ نماید.

ماده 34:
ماده  34- هرگاه‌ شورا در اثر فوت‌، استعفا و یا سلب‌ عضویت‌ اعضای‌اصلی‌ و علی‌البدل‌ حد نصاب‌ لازم‌، مندرج‌ در ماده (13) این‌ آیین‌نامه‌ را برای‌تشكیل‌ جلسات‌ از دست‌ دهد طبق‌ ماده (31) قانون‌ شوراهای‌ اسلامی‌كشور عمل‌ می‌شود.

ماده 35:
 شورا موظف‌ به‌ همكاری‌ با شورای‌ اسلامی‌ بخش‌ جهت‌گردآوری‌ اطلاعات‌ صحیح‌ به‌ منظور وضع‌ عوارض‌ متناسب‌ با تولیدات‌كشاورزی‌ و درآمدهای‌ كسب‌ و پیشه‌ اهالی‌ روستا به‌ منظور تعمین‌ بخشی‌ ازبودجه‌های‌ عمرانی‌ حوزه‌ بخش‌ می‌باشد.

ماده36:
 شورا موظف‌ است‌ بر حسن‌ اجرای‌ مقررات‌ مربوط‌ به‌جمع‌آوری‌ عوارض‌ وضع‌ شده‌ از سوی‌ شورای‌ اسلامی‌ بخش‌ و واریز آن‌ به‌حسابهای‌ مربوطه‌ از سوی‌ مؤدیان‌ و یا دهیار، نظارت‌ كامل‌ داشته‌ باشد.

ماده 37:
 تمامی‌ درآمدها اعم‌ از كمكهای‌ بلاعوض‌ مردم‌، عوارض‌دریافتی‌ از اهالی‌، در صورت‌ تخصیص‌، كمكهای‌ دولت‌ برای‌ اجرای‌برنامه‌های‌ عمرانی‌ و سایر ردیفهای‌ دریافتی‌ باید بر طبق‌ برنامه‌هایی‌ كه‌ قبلاًبه‌ صورت‌ بودجه‌ سالانه‌ و در قالب‌ طرحهای‌ عمرانی‌ و یا مصارف‌ جاری‌ به‌تصویب‌ شورا و تعیید شورای‌ اسلامی‌ بخش‌ رسیده‌ است‌ و با رعایت‌ قوانین‌ ومقررات‌ مربوطه‌ به‌ مصرف‌ عمران‌ و آبادانی‌ روستا برسد.

تبصره 1- در صورت‌ نیاز به‌ اجرای‌ برنامه‌ جدید در طی‌ ایام‌ سال‌ و پس‌از تصویب‌ بودجه‌ سالانه‌، شورا می‌تواند در صورت‌ الحاِ به‌ بودجه‌ سالانه‌ آن‌برنامه‌ را تنظیم‌ و پس‌ از تعیید شورای‌ بخش‌ اجرا نماید.

تبصره 2- در مواردی‌ كه‌ طرحهای‌ مشترك‌ به‌ وسیله‌ چند روستا به‌مورد اجرا گذارده‌ می‌شود انجام‌ آن‌ علاوه‌ بر تصویب‌ شورا، باید با هماهنگی‌شورای‌ اسلامی‌ بخش‌ باشد.

ماده 38:
 شورا و دهیار موظفند به‌ منظور حفظ‌ و نگهداری‌ كلیه‌ وجوه‌دریافتی‌ و درآمدهایی‌ كه‌ در طول‌ هر دوره‌ فعالیت‌ قانونی‌ تحصیل‌می‌نمایند حسابی‌ را در نزد یكی‌ از نزدیكترین‌ شعب‌ بانكهای‌ كشور به‌ نام‌شورا افتتاح‌ نمایند و تمامی‌ وجوه‌ نقد را به‌ محض‌ وصول‌ به‌ آن‌ حساب‌ واریزكنند.

ماده 39:
 هر گونه‌ برداشت‌ از حساب‌ موجودی‌ و اعتبارات‌ شورا، بایددر قالب‌ بودجه‌ سالانه‌ و طرحها و مخارجی‌ كه‌ از قبل‌ به‌ تصویب‌ شورا رسیده‌است‌، با امضای‌ رییس‌ و امضای‌ منشی‌ و مهر شورا باشد.

ماده 40:
 شورا مكلف‌ است‌ كلیه‌ فعالیتهای‌ مالی‌ خود و دهیاری‌ را اعم‌از درآمد، مخارج‌ و مانده‌ حسابها، به‌ طور نوبه‌ای‌ و بر طبق‌ فرمهای‌ دریافتی‌به‌ اطلاع‌ شورای‌ اسلامی‌ بخش‌ برساند.

ماده 41:
 شورا باید در پایان‌ هر سال‌ مالی‌ ترازنامه‌ مالی‌ خود و دهیاری‌را طبق‌ فرمهای‌ دریافتی‌ جهت‌ اطلاع‌ عموم‌ اهالی‌ به‌ طریق‌ ممكن‌ انتشاردهد.

ماده 42:
شورا موظف‌ است‌ در پایان‌ هر سال‌ شمسی‌ و با توجه‌ به‌برنامه‌های‌ چهار ساله‌ دوره‌ خود و برآورد عواید و در آمدهای‌ سال‌ آتی‌بودجه‌ جاری‌ و عمرانی‌ شورا برای‌ سال‌ آینده‌ را در سه‌ نسخه‌ تنظیم‌ نماید ودر اولین‌ روز اسفند همان‌ سال‌ نسخه‌ اصل‌ را برای‌ بخشدار مربوطه‌ و نسخه‌دوم‌ را به‌ شورای‌ اسلامی‌ بخش‌ ارسال‌ و نسخه‌ سوم‌ را به‌ عنوان‌ سابقه‌ دردفاتر شورا بایگانی‌ نماید.

تبصره‌: شورای‌ اسلامی‌ بخش‌ و بخشدار مربوطه‌ می‌توانند نظرات‌اصلاحی‌ و تكمیلی‌ خود را حداكثر تا دو هفته‌ قبل‌ از پایان‌ سال‌ به‌ شورا اعلام‌نمایند تا در صورت‌ تجدیدنظر آن‌ را در شورا مطرح‌ و پس‌ از تصویب‌ به‌صورت‌ متمم‌ بودجه‌ به‌ مراجع‌ مذكور ارسال‌ دارند.

ماده 43:
تمامی‌ اموال‌ دهیاری‌ اعم‌ از منقول‌ و غیر منقول‌ به‌ ترتیب‌تحویل‌ اعضای‌ شورا و دهیار می‌باشد و اعضای‌ شورا و دهیار در مقابل‌ حفظ‌و نگهداری‌ آن‌ مسئول‌ می‌باشند.

ماده 44:
 خرید یا فروش‌ اموال‌ منقول‌ و غیر منقول‌ و اجاره‌ مكانهای‌لازم‌ برای‌ شورا و دهیاری‌ یا كرایه‌ دادن‌ اماكن‌ متعلق‌ به‌ دهیاری‌، با تصویب‌دو سوم‌ كل‌ اعضا و طی‌ ضوابط‌ قانونی‌ قابل‌ اجرا می‌باشد و خرید یا فروش‌اموال‌ غیر منقول‌ شورا و دهیاری‌ علاوه‌ بر تصویب‌ دو سوم‌ اعضا و طی‌ مراحل‌فوِق باید با توافق‌ شورای‌ اسلامی‌ بخش‌ صورت‌ گیرد.

تبصره‌: عواید حاصل‌ از فروش‌ و اجاره‌ داراییهای‌ دهیاری‌ باید به‌ محض‌دریافت‌ به‌ حساب‌ بانكی‌ دهیاری‌ واریز شود.

ماده 45:
 مخارج‌ اداری‌ شورا از قبیل‌ تهیه‌ اثاثیه‌ و وسایل‌ اداری‌، دفاترو حق‌الزحمه‌ شركت‌ اعضا در جلسات‌، از محل‌ بودجه‌ ماده (37) این‌آیین‌نامه‌ تعمین‌ می‌شود.

تبصره‌: نحوه‌ و میزان‌ حق‌الزحمه‌ شركت‌ اعضا در جلسات‌ طبق‌دستورالعملی‌ است‌ كه‌ وزارت‌ كشور تهیه‌ و به‌ تصویب‌ هیات‌ وزیران‌ می‌رسد.

ماده 46:
 دهیار موظف‌ است‌ در پایان‌ دوره‌ فعالیت‌ قانونی‌ خود صورت‌كاملی‌ از كلیه‌ اموال‌ و داراییهای‌ شورا و دهیاری‌ را تنظیم‌ و در اولین‌ روزشروع‌ به‌ كار رسمی‌ دهیار جدید آن‌ را به‌ وی‌ طبق‌ صورت‌جلسه‌ جدیدتحویل‌ نماید و نسخه‌هایی‌ از آن‌ را به‌ شورای‌ اسلامی‌ روستا، بخش‌ وبخشداری‌ ذی‌ربط‌ ارسال‌ نماید.

ماده 47:
 فعالیت‌ دهیار در سمت‌ دهیار، تمام‌ وقت‌ می‌باشد و حقوِماهیانه‌ وی‌ از محل‌ بودجه‌ ماده (39) این‌ آیین‌نامه‌ با تصویب‌ شورا تعمین‌می‌شود.

تبصره 1 در حوزه‌ انتخابیه‌ كمتر از 1500 نفر جمعیت‌، فعالیت‌ دهیارنیمه‌ وقت‌ می‌باشد و در صورت‌ نیاز به‌ كار تمام‌وقت‌، با توافق‌ شورای‌ بخش‌ وارایه‌ راههای‌ تعمین‌ حقوِ وی‌ امكان‌پذیر می‌باشد.

ماده 48:
 چنانچه‌ شورا به‌ وجود فردی‌ شاغل‌ در دستگاههای‌ دولتی‌ ویا وابسته‌ به‌ دولت‌ برای‌ تصدی‌ سمت‌ دهیار نیاز داشته‌ باشد می‌تواند به‌عنوان‌ معمور به‌ خدمت‌ از طریق‌ بخشداری‌ از سازمان‌ متبوع‌ درخواست‌نماید.

ماده49:
 شورا موظف‌ است‌ ظرف‌ مدت 15 روز پس‌ از آغاز دوره‌فعالیت‌ قانونی‌ با توجه‌ به‌ مفاد ماده (55) این‌ آیین‌نامه‌ فردی‌ را به‌ عنوان‌دهیار انتخاب‌ و به‌ منظور صدور حكم‌ و كارت‌ دهیاری‌ به‌ بخشداری‌ محل‌معرفی‌ نماید.

ماده 50:
شورا حق‌ نظارت‌ بر حسن‌ اداره‌ دهیاری‌، اجرای‌ مصوبات‌شورا و حفظ‌ و نگهداری‌ سرمایه‌ها و داراییهای‌ نقدی‌ و جنسی‌ منقول‌ و غیرمنقول‌ كه‌ در اختیار دهیاری‌ می‌باشد و همچنین‌ حساب‌ درآمد و هزینه‌ آن‌را دارد.

ماده 51:

شرایط‌ احراز سمت‌ دهیار:

الف‌) تابعیت‌ كشور جمهوری‌ اسلامی‌ ایران‌

ب‌) اعتقاد به‌ مبانی‌ جمهوری‌ اسلامی‌ و قانون‌ اساسی‌

ج‌) داشتن‌ حداقل 25 سال‌ و حداكثر 65 سال‌ سن‌ و حتی‌المقدور تأهل‌

د) سكونت‌ در زمان‌ تصدی‌ سمت‌ دهیار در روستا

هـ) برخورداری‌ از توانایی‌ جسمی‌ و روحی‌ برای‌ انجام‌ كار

و) دارا بودن‌ حداقل‌ مدرك‌ تحصیلی‌ دیپلم‌

تبصره‌: در صورت‌ عدم‌ وجود فرد با تحصیلات‌ مناسب‌، شورا می‌تواند باتوافق‌ شورای‌ بخش‌ نسبت‌ به‌ تعیین‌ فردی‌ با تحصیلات‌ كمتر برای‌ تصدی‌سمت‌ دهیار اقدام‌ نماید.

ز) داشتن‌ حسن‌ شهرت‌ و عدم‌ اعتیاد به‌ مواد مخدر.

ح‌) نداشتن‌ سابقه‌ محكومیت‌ كیفری‌ كه‌ موجب‌ محرومیت‌ از تمام‌ یابعضی‌ حقوِ ق اجتماعی‌ باشد.

ط‌) داشتن‌ كارت‌ پایان‌ خدمت‌ وظیفه‌ عمومی‌ و یا معافیت‌ دایم‌ ازخدمت‌

ی‌) عدم‌ اشتغال‌ به‌ كار دولتی‌ در زمان‌ تصدی‌ سمت‌ دهیاری‌

ك‌) اشتغال‌ تمام‌ وقت‌ در سمت‌ دهیاری‌

ل‌) دهیار نمی‌تواند همزمان‌ عضو شورای‌ روستا باشد

تبصره‌: در حوزه‌های‌ انتخابیه‌ كمتر از 1500 نفر جمعیت‌ كه‌ دهیار به‌طور نیمه‌وقت‌ فعالیت‌ می‌نماید رعایت‌ بند «ی‌» و «ك‌» الزامی‌ نمی‌باشد.

ماده 52:
 مدت‌ خدمت‌ دهیار از زمان‌ صدور حكم‌ شروع‌ به‌ كار رسمی‌چهار سال‌ می‌باشد و انتخاب‌ مجدد وی‌ بلامانع‌ است‌.

تبصره‌: دهیار موظف‌ است‌ حداكثر یك‌ هفته‌ پس‌ از پایان‌ خدمت‌ ازسمت‌ دهیاری‌، كارت‌ و حكم‌ خود را تسلیم‌ شورا نماید.

ماده 53:
 دهیار موظف‌ است‌ در بدو خدمت‌ و پس‌ از آن‌ در مواقعی‌ كه‌از قبل‌ توسط‌ بخشدار اعلام‌ می‌گردد براساس‌ برنامه‌های‌ پیش‌بینی‌ شده‌ ازسوی‌ وزارت‌ كشور آموزشهای‌ مورد نیاز را طی‌ نماید.

ماده 54:
 خدمت‌ دهیار در موارد زیر به‌ پایان‌ می‌رسد:

1- فوت‌ و جنون‌

2- از دست‌ دادن‌ هر یك‌ از شرایط‌ احراز سمت‌ دهیار به‌ تشخیص‌شورای‌ روستا

3- قبول‌ استعفا از سمت‌ دهیاری‌ توسط‌ شورا

4- عزل‌ دهیار با رأی‌ اكثریت‌ اعضای‌ شورا (با رعایت‌ مقررات‌ مربوطه‌)

5- عدم‌ حضور در محل‌ خدمت‌ بیشتر از 15 روز بدون‌ كسب‌ مجوز ازشورا و یا نداشتن‌ عذر موجه‌ به‌ تشخیص‌ شورا

6- صدور حكم‌ محكومیت‌ از طرف‌ مراجع‌ صالح‌ قضایی‌ مبنی‌ بر انفصال‌از خدمت‌

ماده 55:
 چنانچه‌ یك‌ یا چند نفر از اعضای‌ شورا نسبت‌ به‌ عملكرددهیار یا عملیات‌ دهیاری‌ اعتراض‌ و یا ایرادی‌ داشته‌ باشند ابتدا توسط‌ رییس‌ شورا موارد را به‌ صورت‌ واضح‌ به‌ دهیار تذكر كتبی‌ خواهند داد و درصورت‌ عدم‌ رعایت‌ مفاد مورد تذكر موضوع‌ به‌ صورت‌ سؤال‌ مطرح‌ خواهدشد كه‌ در این‌ صورت‌ رییس‌ شورا سؤال‌ را كتباً به‌ دهیار ابلاغ‌ خواهد كرد وحداكثر ظرف‌ مدت‌ ده‌ روز پس‌ از ابلاغ‌ دهیار موظف‌ به‌ حضور در جلسه‌عادی‌ یا فوِالعاده‌ شورا و پاسخ‌ به‌ سؤال‌ می‌باشد. چنانچه‌ دهیار از حضوراستنكاف‌ ورزیده‌ و یا پاسخ‌ قانع‌ كننده‌ تشخیص‌ داده‌ نشود، طی‌ جلسه‌دیگری‌ موضوع‌ مورد بررسی‌ قرار می‌گیرد و شورا می‌تواند با رأی‌ اكثریت‌مطلق‌ اعضا، دهیار را بركنار كند و فرد جدیدی‌ را انتخاب‌ نماید.

ماده 56:
 دهیار موظف‌ است‌ گزارشهای‌ مورد درخواست‌ شورا را تهیه‌و در موعد مقرر برای‌ آن‌ ارسال‌ نماید و در صورت‌ تقاضای‌ شورا مبنی‌ برحضور دهیار و پاسخگویی‌ به‌ سؤالات‌، در رأس‌ موعد و محل‌ مقرر اقدام‌نماید.

ماده 57:
 دهیار موظف‌ است‌ گزارش‌ ماهانه‌ فعالیتهای‌ دهیاری‌ را برای‌شورا و رونوشت‌ آن‌ را برای‌ بخشداری‌ به‌ طور مكتوب‌ ارسال‌ نماید.

ماده 58:
 دهیار باید تابلویی‌ از ساعات‌ حضور و كار خود در محل‌دهیاری‌ را برای‌ اطلاع‌ اهالی‌ در مكانی‌ مناسب‌ نصب‌ نماید.

ماده 59:
 به‌ منظور اجرای‌ مطلوب‌ و هماهنگ‌ قانون‌ شوراهای‌ اسلامی‌كشور در روستاها، وزارت‌ كشور مسئول‌ آموزشهای‌ لازم‌ اعضای‌ شوراها و نیزمجریان‌ این‌ قانون‌ می‌باشد و نیز موظف‌ است‌ آیین‌نامه‌های‌ اجرایی‌ موردنیاز را تهیه‌ و پس‌ از تصویب‌ هیات‌ وزیران‌ برای‌ اجرا ابلاغ‌ نماید.

 

معاون‌ اول‌ رییس‌ جمهور ـ حسن‌ حبیبی

 

 فرایند صدور مجوز تاسیس دهیاری

-1 فرایند صدور مجوز
ارسال فهرست روستاهای متقاضی و واجد شرایط تاسیس دهیاری توسط دفتر امور روستایی استانداری به حوزه معاونت امور دهیاری ها
در قالب نمونه جدول ردیف 2 )در قالب نامه اداری و نیز فایل اکسل ضمیمه آن( که پس از تایید توسط کارشناس مربوط در دفتر مطالعات
و برنامه ریزی روستایی در این حوزه معاونت به ترتیب برای تایید معاون و مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه ریزی روستایی و سپس معاون
امور دهیاری ها ارسال می شود و پس از تایید اولیه در این مرحله برای تایید قائم مقام و رییس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور
ارسال شده و در نهایت برای امضای مقام عالی وزارت به وزارت کشور ارسال خواهد شد. لازم به ذکر است که به هر روستای
موردتقاضای استان باید یک ردیف مجزا اختصاص داده شود که به طور مجزا از سایر ردیف ها )سایر روستاهای مورد تقاضای استان(
قابل تایید یا رد باشد.


-3 مستندات
-1-3 با عنایت به آنکه در حال حاضر حدنصاب جمعیتی لازم برای صدور مجوز تاسیس دهیاری 55 خانوار براساس نتایج آخرین
سرشماری عمومی نفوس و مسکن جمهوری اسلامی ایران است چنانچه روستایی در این آمار جمعیتی پایین تر از این حدنصاب را دارا
بوده و مورد تقاضای استان نیز باشد لازم است تاییدیه معاونت برنامه ریزی استانداری )یا دفتر آمار و اطلاعات آن معاونت( مبنی بر آنکه
روستای موردنظر دارای حدنصاب جمعیتی 55 خانوار است به عنوان مستندات، ضمیمه تقاضا شود.
-2-3 تقاضای شورای اسلامی روستاهای مندرج در فهرست استان مبنی بر درخواست تاسیس دهیاری به عنوان مستندات، ضمیمه تقاضا
شود.

نظر ها
افزودن جدید جستجو
+/-
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
آدرس سایت:
عنوان:
قالب نوشته:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch::(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s:!::?::idea::arrow:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.
دیار علی   |2010-12-19 22:02:51
احمد  - سوال     |2014-02-24 00:36:07
سلام درتاریخ برج7 بنده رابامصوبه ورای کلیه اعضا به
عنوان دهیار به بخشداری معرفی کرده بخشدار هم دستور داده
برای اقدام بعداز چند مدت استعفا دادم تا مراحل قانونی
راطی کنم شورا مجدد شخص دیگری را مصوبه کرده وبه عنوان
دهیار به بخشداری معرفی کرد چه کار باید بکنم آیا نقض
قانون نشده است؟
-------------------------
تلفنی پاسخ داده شد
نوروزی  - دهیار پاره وقت   |2011-12-04 22:50:58
آیا دهیار پاره وقت میتواند همزمان دهیار چند روستای زیر
1500 نفر باشد
-----------------------------------------------
پاسخ : بله
دوست من یک نفر میتواند دهیار چند روستای کوچک باشد
يوسف  - هياريهاي زير ديپلم   |2011-12-25 01:20:42

با سلام
در خصوص دهياريهاي با مدارك زير ديپلم اي ما
چند سال است دهيار هستيم ودر حال حاضر بنا به
گفتها دهياريهاي زي ديپلم از كار بركنار ميشونند ايا
اين واقعيت دارد يا نه
لطفا اگر ايين نامه و يا دستوري در
اين خصوص صادر شده چرا به ما ابلاغ نشده است
ناشناس  - re: هياريهاي زير ديپلم   |2012-02-14 01:31:08
يوسف نوشت:

با سلام
در خصوص دهياريهاي با مدارك زير ديپلم اي ما
چند سال است دهيار هستيم ودر حال حاضر بنا به
گفتها دهياريهاي زي ديپلم از كار بركنار ميشونند ايا
اين واقعيت دارد يا نه
لطفا اگر ايين نامه و يا دستوري در
اين خصوص صادر شده چرا به ما ابلاغ نشده است

88888888888888888888
سلام همکار محترم
این قانون از روز اول
تشکیل دهیاریها بوده ولی هیچ زمانی عملی نشده
اکنون هم
با توجه به سابقه کار جنابعالی و نظر موافق شورای
اسلامی می توانند شما را در سمت دهیاری ابقا نمایند
ناشناس  - re: re: هياريهاي زير ديپلم   |2013-10-05 17:37:15
[/color]
ناشناس نوشت:
[quote=يوسف][color=aqua]
با سلام
در خصوص دهياريهاي با مدارك زير ديپلم اي ما چند
سال است دهيار هستيم ودر حال حاضر بنا به گفتها
دهياريهاي زي ديپلم از كار بركنار ميشونند ايا اين
واقعيت دارد يا نه
لطفا اگر ايين نامه و يا دستوري در اين
خصوص صادر شده چرا به ما ابلاغ نشده است

88888888888888888888
سلام همکار محترم
این قانون از روز اول
تشکیل دهیاریها بوده ولی هیچ زمانی عملی نشده
اکنون هم
با توجه به سابقه کار جنابعالی و نظر موافق شورای
اسلامی می توانند شما را در سمت دهیاری ابقا نمایند
ناشناس   |2012-03-21 23:27:52
سلام آياقانون استخدام دهياران به تصويب مجلس رسيده است؟
ناشناس  - re: دهیار پاره وقت   |2012-11-18 23:07:07
[quote=نوروزی]آیا دهیار پاره وقت میتواند همزمان دهیار چند
روستای زیر 1500 نفر باشد

-----------------------------------------------
پاسخ : بله دوست من یک نفر
میتواند دهیار چند روستای کوچک باشد[
انوشیروان   |2013-05-24 16:39:52
آیاروستای زیر80خانواردهیار تعلق
میگیرد؟؟
-----------------------
با سلام
كليه روستاهاي داراي
شورا ميتوانند دهيار داشته باشند
اگر شورا داريد دهيار
هم بايد داشته باشيد
باقر  - سوال     |2013-08-24 03:34:57
با سلام
ایا دهیار تمام وقت می تواند ادامه تحصیل
دهد؟
----------------
با سلام
بله ادامه تحصيل هم ميتوانيد
بدهيد
ناشناس   |2012-04-04 03:37:27
سلام آیا دهیار یک روستا می تواند همزمان عضو شورای شهر
یا بخش باتشد
8888888888888888888
سلام دوست من
عضو شورا نمی
تواند در محل خود همزمان دهیار هم باشد
اما ممکن است به
عنوان شورای شهر در یک روستای کوچیک دهیار پاره وقت باشد
رضا  - نصب دهیار   |2012-05-07 03:20:17
آیارئیس شورای اسلامی می تواند برادر خودش را به عنوان
دهیار انتخاب نماید؟
**********************
با سلام
درصورتیکه
طبق قانون شرایط لازمه را داشته باشد و مورد تایید اکثریت
اعضاء شورا باشد منع قانونی ندارد.
ناشناس  - از وضیعت استخدام امور مالی دهیاریها یا تعاونی دهیا   |2012-06-19 17:04:16
از وضیعت استخدام امور مالی دهیاریها یا تعاونی دهیارا
ن چه خبرایااین کارشناسان امورمالی قادر به ادامه کار در
دهیاریها هستند باحقوق خیلی خیلی کم یا دنبال کار جدید
بگردند
ناشناس  - re:   |2012-09-01 23:54:47
ناشناس]سلام آياقانون استخدام دهياران به تصويب مجلس
رسيده است؟[/quote]
ناشناس نوشت:
از وضیعت استخدام امور مالی دهیاریها یا تعاونی دهیارا
ن چه خبرایااین کارشناسان امورمالی قادر به ادامه کار
در دهیاریها هستند باحقوق خیلی خیلی کم یا دنبال کار
جدید بگردند[/quote][quote=ناشناس] از وضیعت استخدام امور
مالی دهیاریها یا تعاونی دهیارا ن چه خبرایااین
کارشناسان امورمالی قادر به ادامه کار در دهیاریها
هستند باحقوق خیلی خیلی کم یا دنبال کار جدید بگردند

-----------------------------
با سلام
استخدام دهیاران در مرحله
بررسی هنوز مجلس تصویب نکرده
طبق قانون دهیاری هر دهیار
می تواند مسئول مالی را خودش انتخاب کند و انتخاب
مسئول مالی توسط شرکت تعاونی عملا قانون دهیاری را زیر
سوال می برد برای همین معلوم نیست این کار تا کی ادامه
داشته باشد
محمد قلی تبار  - سوال   |2012-06-25 01:44:46
باسلام،من لیسانس حسابداری دارم،آیا میتوانم دهیار
روستا شوم؟برای دهیار شدن باید چیکار کنم؟آیا مرجعی هست
تا من اسم خودم را
بنویسم؟ممنوم.
--------------------------------------------
سلام دوست من

دهیار فقط با معرفی شورا و صدور حکم بخشدار انتخاب می
شود . با ید به شورا مراجعه نمایید . با توجه به قانون جدید
چنانچه دهیار شما کارمند رسمی دولت باشد باید جایگزین
شود .
محسن  - قرارداد دهیاری   |2012-07-26 06:24:34
با سلام:آیا قرارداد خرید ،اجاره ،پیمانکاری دهیاری با
اشخاص و یا شرکت ها باید به تصویب شورا برسد یا خیر
؟
----------------------------------
سلام دوست من
قرارداد نباید به
تصویب شورا برسد بلکه ابتدا باید شورا طی یک مصوبه اجازه
عقد قرارداد را بدهد
محسن   |2012-08-08 05:13:39
مطابق ماده 9اسنامه:: دهیار در زمان تصدی خود ، نمی تواند
رئیس یا عضو هیات مدیره یا مدیرعامل شرکت ها و مؤسساتی
باشد که تمام یا قسمتی از حوایج عمومی حوزه دهیاری را
تامین می نماید . همچنین دهیار حق ندارد در معاملات و
قراردادهایی که یک طرف آن دهیاری است به طور مستقیم ذی
سهم یا ذی نفع باشد.
بنابراین تشکیل شر کت تعاونی
دهیاریهای هر بخش مغایر با قانون فوق می باشد لطفا اعلام
نظر نمایید:
---------------------------
با سلام
در شرکت تعاونی
دهیاریها دهیار به عنوان شخصیت حقوقی فعالیت میکند
م م د   |2012-08-08 05:08:27
آیا حقوق دهیار بر اساس فعالیت و میزان کارش (تعدادروز
کاری و ساعات کار) در هر ماه پرداخت می گرد؟و باید هر
ماهجهت دریافت حق الزحمه ، مصوبه شورا اخذ گردد؟لطفا
پاسخ دهید.با تشکر
----------------------------------
با سلام
حقوق
دهیاران تمام وقت بر اساس قانون کار و حقوق دهیاران پاره
وقت طبق روز های کاری مورد تایید شورای اسلامی و بخشداری
پرداخت میگردد.
حقوق دهیار طبق حکم حقوقی هرماهه براساس
بودجه پیش بینی شده پرداخت مییگردد و نیاز به مصوبه هر
ماهه ندارد
البته در استانها و شهرهای مختلف بخشداران و
فرمانداران سلیقه ای برخورد میکنند .
حسین  - دهیاران پاره وقت برای چه مدت انتخاب میشوند     |2012-08-08 04:59:57
1-باسلام دهیاران پاره وقت برای چه مدت از سوی شورای
اسلامی روستا انتخاب میشوند
2-اگر شورای روستایی به علت
مهاجرت منحل شودایا شورای بالاتر یعنی بخش صلاحیت انتخاب
دهیار را دارد.
-------------------------------------
سلام دوست من

دهیار با انتخاب شورا و برای مدت چهار سال مشغول بکار می
شود
تمام وقت بودن یا پاره وقت بودن تاثیری در مدت
انتخاب دهیار ندارد.
بله در صورت انحلال شورای روستای
شورای فرادست ( یعنی شورای بخش )میتواند تصمیم گیری کند
ستوان  - راهنمائی   |2013-10-19 20:53:13
قانون را که در صورت تشکیل نشدن شورای روستای دارای
دهیاری می تواند شورای بخش دخالت نماید و امور دهیاری را
به شخص دیگری واگذار نماید را
بفرمائید/.
-----------------------------
با سلام
نظر به اينكه به
موجب تبصره 2 ماده ي 85 قانون تشكيلات، وظايف و انتخابات
شوراهاي اسلامي كشورو انتخاب شهر داران مصوب 1382/7/6 مجلس
شوراي اسلامي يكي از وظايف شوراي اسلامي بخش، جانشيني و
انجام وظايف و اعمال اختيارات شوراي اسلامي روستاهاي
تابع است كه به هردليل تشكيل نشده اند يا پس ازتشكيل منحل
شده اند، در صورتي كه شوراي اسلامي بخش جانشين شوراي
اسلامي روستاي تابع آن بخش هم محسوب مي شود.
مطابق تبصره 2
ماده 85 اصلاحي قانون شوراها، شوراي اسلامي بخش جانشين
شوراي روستا در انجام وظايف قانوني از جمله انتخاب دهيار
مي باشد
حافظ   |2012-08-22 20:44:47
باسلامی آیا دهیاران ی بخش متوانند نماینده حقوقی از بین
خودانتخاب نمایند
-----------------------------------
سلام
بله دوست
من
اگر در بین همکارانتون کارشناسی حقوقی دارید میتواند
از طریق شرکت تعاونی دهیاریهای بخش نماینده حقوقی
دهیاریها باشد.
جمال رسولی مقدم  - re:   |2012-09-28 00:02:24
با سلام وخسته نباشید خدمت شما:آیا امکان تصویب استخدام
دهیاران تا پایان سال جاری وجود داردواگر این امر محقق
شود آیا دهیاران پاره وقت تمام وقت خواهند شد
؟باتشکر
------------------------------------
سلام همکار گرامی :
اولا
با توجه به مشکلات موجود امکان تصویب استخدام دهیاران در
سال جاری وجود ندارد . در صورت تصویب هم تا قبل از
انتخابات خرداد 92 و بکارگیری دهیاران جدید اجرا نخواهد
شد . در مورد پاروقت بودن دو نظریه هست اول اینکه به همین
صورت پاره وقت بکار گیری بشن دوم اینکه برای هر دو یا سه
روستای کم جمعیت یک دهیار تمام وقت استخدام کنند
موسی  - سوال   |2012-10-30 01:11:06
با سلام
ایا روستایی که به شهر الحاق میشود و زیر نطر
شهرداری می رود
قانونی منوظ به اتخدام ان دهیار در
شهرداری است ؟
تکلیف دهیار با سابقه تقریبا 9 سال چه می
شود؟
________________________
سلام همکار محترم
ممنون که به
وبسایت ما سر زدید .
عرضم بحضور شما که هنوز هیچ قانونی
برای استخدام دهیار در شهرداری مربوطه نیست .استخدام
دهیار بطور کلی هنوز در مرحله پیشنهاده
تا قانون استخدام
تصویب نشه سابقه کار دردی رو دوا نمی کنه .حقیر از سال 1379
حکم دهیاری دارم (12سال) ولی هنوز هیچی
ناشناس   |2012-11-01 04:07:24
شورا   |2012-11-07 00:07:17
آيا شورا حق الجلسات را ميتواند جدا از سهم خود از هزينه
هاي جاري دريافت كند؟
---------------------------------
سلام دوست من

حق الجلسات شورا فقط از همون سهم مشخص شده تامین میگردد
ناشناس  - تجهیز کردن دهیاری   |2012-11-23 22:35:38
با سلام. دهیاریهایی که تازه مجوزتاسیس شان را از وزارت
کشور کسب کرده اند و هیچ گونه بودجه ای برای راه اندازی و
تجهیز ان دهیاری ندارند به کدام مسئول باید مراجعه
کنند؟
-----------------------
با سلام
از طریق فرمانداری گرچه در
حال حاضر وضعییت اعتبارات بسیار خرابه
ناشناس   |2013-01-02 02:28:58
وجود تخلف در دهیاری روستای گیل کلا - و دهیاریهای
با سلام
و خسته نباشید
متاسفانه در این روستا ، تمامی
اعتبارات و
درآمدی که میبایست صرف عمران و آبادی روستا
شود ، توسط
دهیار با همکاری معاون بخشدار و شورای محل و
احتمالآ با
اطلاع بخشدار اختلاس شده . اگرچه این موضوع
توسط تعدادی
از اهلی روستا پیگیری و تا مراجع استانی هم
پیشرفتند ولی
بدلیل همایتهای بخشداری چالوس موفقیتی
حاصل نشده است .
این مبلغ که در گزارش حسابرسی حسابرس
بخشداری ، حدود
60،000،000 تومان میباشد ، میتوانست کارهای
عمرانی بسیاری در
این روستا انجام گیرد ، از جمله آسفالت
شدن نیمه دیگر
جاده خاکی این روستا و .... که متاسفانه چنین
اقداماتی صورت
نگرفته است . لطفآ در این مورد با اعزام
بازرسین صالح و
دلسوز به روستاییان کمک نمایید .
دهیار     |2013-01-10 22:29:56
با سلام با توجه به تصویب نشدن طرح استخدام دهیاران تکلیف
دهیاران نیمه وقت که شغل دیگری ندارند در سال اینده
چه خواهد شد.ایا جایگزین میشوند.
با تشکر

--------------------------
با عرض سلام خدمت شما همکار محترم

جایگزین شدن دهیاران فقط بستگی به شورا داره
تمام وقت
یا ÷اره وقت بودن تضمینی برای ادامه کار نیست
ناشناس   |2013-01-13 12:55:51
امیر   |2013-01-16 17:17:39
با سلام این حقیر کارمند آموزش وپرورش می باشم ودرحال
حاضر دهیارپاره وقت روستا نیز هستم آیا این دوشغله بودن
می باشدلطفاً راهنمایی کنید
-------------------------
سلام
همکار محترم
لازم به ذکر است که از این پس دهیاران نباید
استخدام اداره ای دیگر باشند این قانون در بعضی
شهرستانها اجرا شده و بقیه تا انتخابات سال اینده شورا
دست نگهداشتند.
موسی مقدم زاده  - انتخاب دهیار   |2013-01-16 19:10:22
به نظر من مهمترین عامل درانتخاب دهیار در روستاهای
بالای 5000 با سابقه تحصیلی کارشناسی در برنامه ریزی شهری
یا روستایی باید باشد.
امیر  - سوال   |2013-02-07 17:15:18
سلام
پرداخت هزینه تلفن و سوخت ماشین دهیاران از چه
منبعی امکان پذیره آیا بخشدار میتونه نامه به مسوول امور
مالی بزنه و در قالب مزایا کمک رفاهی مبلغی برای ماهانه
دهیار در نظر بگیره .
البته از ردیف فصل اول ماده 2 کمک ها و
مزایا پرداخت بشه صحیح است یا نه ؟
ممنون میشم جواب بدید
2
: حق الجلسه اعضای شورا از محل تامین اعتبار بودجه شورا
قابل پردخته؟‌و تا سقف تایین شده
امیر  - سوال   |2013-02-07 17:19:09
خرید سهام شرکت تعاونی توسط دهیاری به چه صورته و ثبت آن
از چه ردیفی امکان پذیره آیا از جاریه یا عمرانی ؟مرسی
ناشناس   |2013-02-17 13:05:59
آيادهيار نيمه وقت ميتواند همزمان در جاي ديطگر شاغل
باشد
=============
پاسخ:ضمن درود برشما دوست گرامی ، طبق
مصوبه اخیر دهیار نمی تواند همزمان شاغل درنهادی دیگر
باشد ولی در اجرای آن تا انتخابات آینده شوراها الزامی
وجود ندارد .
صادق   |2013-02-17 02:16:13
سلام دوست عزیز ممنون از این اطلاعاتی که در اختیار
گذاشتی.
فقط یه خواهش دارم میشه اسم منابع رو هم بگی یا
اسم چند تا کتاب که در مورد دهیاری کامل مطلب نوشته
باشن.
ممنون.
امیر  - سوال   |2013-02-19 01:45:55
سلام شرمنده میخواستم بدونم کمک از محل اعتبارات جاری
دهیاری به مسجد ، خانه بهداشت ، مدرسه ، حسینیه ، پایگاه
بسیج «آیا امکان پذیره با توجه به اینکه شورا و بخشدار
موافق باشند آیا امکانش هست ممنون میشم جواب بدید
.
-------------------------------------
سلام دوست من
در صورت تصویب
شورای اسلامی روستا موارد فوق امکان پذیر است
محمدحسن  - شکایت از دهیاری   |2013-04-10 03:29:55
باسلام.من درروستای خودمان باتوافق دهیارروستابرای خانه
روحانی چندچاه فاضلاب حفرکردیم.حالا بعدازاتمام کار نه
روحانی ونه دهیارروستا دستمزد مارا پرداخت نمیکنند.به
نظرشما راه حل اداری این مورد چیست؟ممنون میشم جواب
بدین.
--------------------------------
با سلام خدمت شما دوست عزيز

معمولا هزينه تعميرات خانه عالم روستاها توسط اداره
تبليغات اسلامي تامين مي گردد البته در صورت كمبود
اعتبار از دهياري كمك گرفته مي شود .
در اينجا هر كس به
عنوان كارفرما از شما درخواست كار نموده موظف به پرداخت
حق الزحمه شما مي باشد
عليرضا   |2013-04-24 03:02:26
با سلام
آيا يكي از اعضاي شوراي روستا ميتواندهمزمان
دهيار نيز باشد؟
-------------------------------
با سلام
خير دوست
من اعضاء شورا نمي توانند همزمان دهيار هم باشند
محمد علي   |2013-04-25 00:49:34
با سلام
به نظر شما عضو شوراي روستا باشيم بهتره يا
دهيار؟
شوراي روستا حقوق دريافت نميكند اما دهيار
دريافت ميكند!
كلآ از هر جهت كداميك بهتر است؟!

--------------------------------
سلام
مهمترين اصل اينه كه هدف تون
از عضويت در شورا يا دهياري چي باشه
براي يك فرد جوان كه
هنوز شغل و درآمدي ندارد هيچكدامش خوب نيست
دهيار حقوق
دريافت مي كنه ولي اصلا نميشه دهياري شغل حساب بشه چون
اصلا ضمانت كاري ندارد .
با توجه به قوانين جديد كليه
كارهاي اجرايي روستا بر عهده دهيار مي باشد و شورا وظيفه
تصويب امور و نظارت دارد .
بنده دهياري را ترجيح ميدهم
سیف الدین   |2013-05-04 04:00:46
سلام لیسانس عمران میتونه دهیار روستا بشه؟راهنمایی
کنید؟
----------------------------
با سلام
بله حتما ميشه دوست عزيز
فقط بايد به شورا مراجعه نماييد اگر خواستند ميتونند شما
را معرفي كنند
رهگذر  - سوال   |2013-05-07 04:12:59
با سلام و عرض خسته نباشید اگر روستایی در دور چهارم
انتخابات ،داوطلبان شورایش به حد نصاب نرسند یعنی بی
شورا شود تکلیف دهیاری آن روستا چه می شود؟ ممنونم به
ماده قانونی مربوطه اشاره
فرمایید.متشکر
-----------------------
با سلام
‌طبق ماده 85 قانون
تشكيلات، وظايف و انتخابات شوراهاي اسلامي كشور- هر گاه
انتخابات هر يك از شوراهاي روستا و شهربنا به دلايل
متوقف و يا پس از تشكيل طبق مقررات قانوني منحل‌شود تا
برگزاري انتخابات مجدد و تشكيل شوراي جديد

تبصره 1 -
جانشين شوراي شهر تهران، وزير كشور خواهد بود.

‌تبصره 2
- جانشين شوراي روستا، شوراي بخش مي‌باشد.
ناشناس   |2013-05-15 01:44:55
سلام خسته نباشید
بنده دانشجو هستم وکارت پایان خدمت
ندارم آیامی توانم ازطریق گواهی اشتغال به تحصیل از
دانشگاه وعدم غیبت ازخدمت وظیفه دهیار روستای خودمان
شوم؟
باتشکر
-------------------------------
سلام دوست من
طبق بند ط
ماده 51 شرايط احراز سمت دهيار داشتن‌ كارت‌ پایان‌
خدمت‌ وظیفه‌ عمومی‌ و یا معافیت‌ دایم‌ ازخدمت‌
الزاميست
ولي اگر مورد قبول شورا هستيد مي تونيد مكاتبه
اي با فرمانداري در اين خصوص داشته باشيد با توجه به نوپا
بودن نهاد دهياري بعضي سليقه ها اعمال مي شود
حبیب   |2013-05-15 01:46:46
سلام خسته نباشید
بنده دانشجو هستم کارت پایان خدمت
ندارم،می توانم از طریق دانشگاه گواهی تحصیلی وعدم غیبت
وظیفه ارائه بدهم ودهیارروستایمان شوم
خواهشاجواب
بدهید
--------------------------------------
سلام دوست من
طبق بند ط
ماده 51 شرايط احراز سمت دهيار داشتن‌ كارت‌ پایان‌
خدمت‌ وظیفه‌ عمومی‌ و یا معافیت‌ دایم‌ ازخدمت‌
الزاميست
ولي اگر مورد قبول شورا هستيد مي تونيد مكاتبه
اي با فرمانداري در اين خصوص داشته باشيد با توجه به نوپا
بودن نهاد دهياري در استانهاي مختلف سليقه هاي متفاوتي
اعمال مي شود
حمید  - سن   |2013-05-22 16:05:43
با سلام
بنده مدرک فوق دیپلم دارم و کارت معافیت هم
گرفته ام . و سن من 24 سال است . و مورد تایید شورا هستم . آیا
میتوانم دهیار روستایمان شوم .یا نه . آیا هیچ بند و تبصره
ای وجود ندارد . اگر جواب دهید ممنون
میشوم.
---------------------------------
با سلام
كاش اشاره اي به
تعداد جمعيت روستايتان ميكرديد
ولي طبق اطلاعاتي كه
داديد و در صورت تاييد شورا و نداشتن سوئ سابقه مانعي جهت
دهيار شدن شما وجود ندارد
ناشناس   |2013-05-22 16:21:54
باسلام بنده چهر سال دهيار بوده ام با مدرك ليسانس ودر
حال حاضر دانشجوي فوق ليسانس هستم وتا حال هيچ مشكل يا
ضعفي هم نداشتم ولي در اين دوره جديد شوري قصد بركناري من
را دارد بدون هيچ دليل ومدركي و بنده دهيار گزينش شده
وتاييد شده از طرف استانداري ميباشم لطفا به من راهكار
دهيد ومرا راهنماي كنيد كه چكار بكنم كه بركنار
نشوم
--------------------------------
با سلام
متاسفانه اين مشكلي
است كه در همه رده هاي اجرايي است يعني اينكه تغييرات بر
اساس سليقه است نه كار ايي
طبق قانون ،شوراي جديد
ميتواند دهيار جديد بكار گيرد
فقط ميتوانيد از طريق
فرمانداري شورا را قانع كنيد كه شما را نگهدارند (درصورت
داشتن رابطه خوب با فرمانداري)
110   |2013-05-22 16:36:15
نحوه شکایت از دهیار چگونه است؟ چه مواقعی میتوان به
دادگستری مراجعه نمود؟ آیا دهیار نباید پاسخگوی ساخت و
ساز غیرمجاز و یا عدم رعایت حریمها باشد و در چنین مواقعی
میتوان به دادگستری شکایت
نمود؟
--------------------------------------
با سلام
درخصوص شكايت از
دهيار شما ميتونيد به شورا و بخشداري مراجعه كنيد اگر
نتيجه اي نداشت از طريق قضايي پيگيري نماييد . در خصوص
ساخت ساز غير مجاز و حريم ها وظيفه دهيار دادن اخطاريه و
گزارش سريع به بخشداري مربوطه مي باشد .
ناشناس  - ثبت نام دهیاری   |2013-06-24 17:27:51
میزان مدرک برای دهیار شدن روستایی که سه نفر اعضای شورا
دارد چقدر است
---------------------------------
با سلام تحصيلات روستا
بسته به درجه دهياري داره نه تعداد شورا
دهياريهاي درجه
يك و دو ديپلم
دهياريهاي درجه سه و چهار فوق ديپلم

دهياريهاي پنج و شش ليسانس
البته در صورت نبود فردي با
تحصيلات فوق يا سابقه كار در دهياري ميتوان از يك مدرك
پاينتر استفاده نمود
محمد   |2013-06-24 17:49:24
سلام
میخواستم بدونم اگر کسی 3دوره در شورای شهر بوده
باشه اما در دوره 4 رای نیاره چنانچه دارای مدرک دیپلم یا
زیر دیپلم باشه میتونه برای 1روستا با حداکثر 120خانوار
دهیار بشه؟
-------------------------------
سلام طبق قانون كمتر از
ديپلم نميشه
اما در صورت نبود فردي واجد شرايط و تاييد
شورا ميتوانند شخص مورد نظر شما را به سمت دهيار منصوب
نمايند
مسلم عمادين  - عذل دهيار     |2013-06-24 17:39:20
سلام
در ابتدا تشكر كنم از اين همه جواب هايي كه به
ديگران داديد بسيار عالي بود
بنده هم يك سوال داشتم كه
در ميان آن همه سوالاتي كه ديدم جوابش را نيافتم
ممنمون ميشوم كامل جوابش را بگيرم
طبق قانون عذل دهيار
را شورا مي تواند انجام دهد (با رعايت مقررات مربوطه )
اين داخل پرانتز را هيچ جايي از قانون توضيح نداده است
ممنمون ميشوم اگر اطلاعاتي داريد توضيح دهيد
با تشكر

مسلم عمادين
از اهالي روستاي زيباي سيمين دشت

-------------
با سلام
ماده 55:
چنانچه‌ یك‌ یا چند نفر از
اعضای‌ شورا نسبت‌ به‌ عملكرددهیار یا عملیات‌
دهیاری‌ اعتراض‌ و یا ایرادی‌ داشته‌ باشند ابتدا
توسط‌ رییس‌ شورا موارد را به‌ صورت‌ واضح‌ به‌ دهیار
تذكر كتبی‌ خواهند داد و درصورت‌ عدم‌ رعایت‌ مفاد
مورد تذكر موضوع‌ به‌ صورت‌ سؤال‌ مطرح‌ خواهدشد كه‌
در این‌ صورت‌ رییس‌ شورا سؤال‌ را كتباً به‌ دهیار
ابلاغ‌ خواهد كرد وحداكثر ظرف‌ مدت‌ ده‌ روز پس‌ از
ابلاغ‌ دهیار موظف‌ به‌ حضور در جلسه‌عادی‌ یا
فوِالعاده‌ شورا و پاسخ‌ به‌ سؤال‌ می‌باشد. چنانچه‌
دهیار از حضوراستنكاف‌ ورزیده‌ و یا پاسخ‌ قانع‌
كننده‌ تشخیص‌ داده‌ نشود، طی‌ جلسه‌دیگری‌ موضوع‌<...
محمد  - re:   |2013-07-05 13:10:35
م م د نوشت:
آیا حقوق دهیار بر اساس فعالیت و میزان کارش (تعدادروز
کاری و ساعات کار) در هر ماه پرداخت می گرد؟و باید هر
ماهجهت دریافت حق الزحمه ، مصوبه شورا اخذ گردد؟لطفا
پاسخ دهید.با تشکر
----------------------------------
با سلام
حقوق
دهیاران تمام وقت بر اساس قانون کار و حقوق دهیاران
پاره وقت طبق روز های کاری مورد تایید شورای اسلامی و
بخشداری پرداخت میگردد.
حقوق دهیار طبق حکم حقوقی
هرماهه براساس بودجه پیش بینی شده پرداخت مییگردد و نیاز
به مصوبه هر ماهه ندارد 
البته در استانها و شهرهای
مختلف بخشداران و فرمانداران سلیقه ای برخورد میکنند .
[quote=حمید]با سلام
بنده مدرک فوق دیپلم دارم و کارت
معافیت هم گرفته ام . و سن من 24 سال است . و مورد تایید شورا
هستم . آیا میتوانم دهیار روستایمان شوم .یا نه . آیا
هیچ بند و تبصره ای وجود ندارد . اگر جواب دهید
ممنون میشوم.
---------------------------------
با سلام
طبق قانون
سن بايد 25 سال باشه
حمید  - سلاااااااااام دهیار یا اینکه همکار     |2013-07-11 14:34:13
سلام دهیار چطوری من دهیار روستای گلعباس بخش مرکزی
شهرستان ورامین هستم راستی شما هم از بی پولی مینالید یا
از بی قانونی بخشداریها و فرمانداریها راستی از
استخدامیها چه خبر چکار میکنی هنوزهم با حکم شورا زندگی
میکنی هنوز شغلت به یه امضا بنده خدارو شکر منم
همینطورم
-------------------------
باسلام
مشكل بي قانوني بدتراز
بي پوليه ......
علی  - سلام   |2013-07-20 17:22:50
سلام ما تیم فوتبال داریم سالانه سه میلیون هزینه میکنیم
آیا دهیاری میتواند به ما هزینه شرکت در مسابقات را بدهد
ما شنیدیم که دهیاری سالانه باید 4 درصد در آمد خود را صرف
ورزش بکند آیا حرف درستی است دهیار زیر بار نمی رود و
میگوید هیچ بخش نامه ای وجود ندارد ممنون میشم راهنمایی
کنید تا بودجه بتوانیم از دهیاری بگیریم در ضمن ما دکل
ایرانسل داریم که سالانه سه میلیون تومان درآمد برای
دهیاری دارد
-------------------------------------
با سلام با توجه به
اينكه فرموديد دهياري داراي درآمد محلي مي باشد و در صورت
تصويب شورا دهياري ميتواند همه يا قسمتي از هزينه هاي تيم
فوتبال روستا را پرداخت نمايد
علی  - سلام   |2013-07-21 15:51:36
باتشکر غیر از بودجه محلی آیا خود دهیاری میتواند تمام
هزینه ورزش را متقبل شود یا نه
؟
----------------------------------------
با سلام
درآمدهاي دهياري يا
محليه كه با مصوبه شورا ميتوانند در ورزش هم هزينه كنند
يا نوع ديگر درآمدهاي دهياري واريز دولته كه در سر فصل
مشخص و معمولا عمراني ميباشد اگر بودجه جهت ورزش روستا
اختصاص يافت و تاكيد بر ساخت بناي ورزشي نباشد ميتوانند
قسمتي از هزينه هاي شما را از سرفصل ورزشي پرداخت نمايند
عبداله  - تحصیلات     |2013-08-11 15:55:57
با سلام و خسته نباشید خدمت شما دوست عزیز و بزرگوار بنده
متولد 1365 هستم دارای کارت پایان خدمت ، ترم آخر کاردانی
هستم ضمنا یکی از 3 عضو شورای روستایمان برادر بنده هست
جمعیت روستا هم 1000 نفر میباشد . آیا با تائید دونفر از
اعضاء شورا میتوانم دهیار روستا شوم؟
منتظر پاسخ شما
هستم
------------------------------------
با سلام كاش درجه دهياريتون
رو هم ذكر ميكرديد
با توجه به توضيحاتتون مشكلي براي
انتصاب شما به سمت دهيار وجود ندارد
عبداله  - تشکر   |2013-08-11 21:23:28
خیلی خیلی ممنون درجه دهیاری و نمیدونم از کجا
بپرسم؟مثال بزنی متوجه میشم منظورتون
چیه
---------------------------------و
دهیار و شورای میدونند درجه
دهیاری چنده .احتمالا باید سه باشه که در اینصورت می
توانند از شما بهره بگیرند
ناشناس   |2013-08-17 03:33:03
سلام خسته نباشید..میخواستم بدونم تو یه روستای با 30
خانوار یه دهیار با مدرک زیر دیپلم داریم در حالی که یکی
از شرایط احراز دهیاری داشتن حداقل مدرک دیپلمه..شورای
جدید سه نفرن دوتاشون همون دهیار رو میخوان دوباره نگه
دارن و یکیشون میخواد منو با مدرک تحصیلی لیسانس که بیکار
و بالای سن 25 سال هستم رو معرفی کنه...شرایط چجوری
میشه؟
----------------------------------
با سلام
با توجه به سابقه كار
دهيار قبلي شورا ميتواند علي رغم مدرك پايينتر اورا ابقا
نمايد
البته لازم به ذكر است كه روستاهاي زير 1500 نفر يك
دهيار براي 3 روستا بايد انتخاب شود حال بايد ديد
روستاهاي همجوار شما پرجمعت تر هستند يا نه
سعید  - مطلب     |2013-08-26 01:38:05
سلام میخواستم بدونم برا دهیار شدن شزط معدل هم وجود
داره؟
----------------------------------------
با سلام
خير
مهدی  - سن دهیار   |2013-09-02 04:34:33
با سلام . این سومین دفعه است که من این سوال را میپرسم اما
متاسفانه جواب دقیقی نگرفته ام . لطفا به من کمک کنید .
مدرک تحصیلی فوق دیپلم . کارت معافیت خدمت دارم . و شورای
محل موافق دهیار شدن بنده هستند ( جمعیت روستا 800 نفر) .و سن
من 24 سال است . آیا سن من برای دهیار شدن کم است ؟ آیا حتما
باید 25 سال داشته باشم ؟ آیا هیچ راهی ، قانونی و یا تبصره
ای وجود ندارد ؟ لطفا پاسخ من را بدهید با
تشکر
---------------
سلام دوست من
خودتان هم هيگيد قانون گفته
25 سال
قانون عوض نميشه فقط به نظر مجري بستگي دارد كه
رعايت كامل كند يا ارفاق نمايد
مهدی  - قانونگذار   |2013-09-04 01:34:39
منظورتون از قانونگذار بخشدار یا
فرمانداره؟
------------------
هردو
مهدی  - سن دهیار   |2013-09-03 04:25:33
منظورتون از مجری بخشدار یا فرمانداره ؟
سعید  - سوال   |2013-09-04 01:33:41
با سلام
میشه بفرمایید که روستای دارای 700نفر جمعیت حقوق
دهیار آن روستا باید چقدر باشد؟
خواهش میکنم بطور کامل
برای من توضیح بدین.آخه من در یکی از روستاهای بوشهر
دهیار هستم. لیساتس معماری هم دارم.
-------------------------
با
سلام
چون تمام وقت نيستيد به تعداد روزهاي كاري مورد
توافق بر اساس قانون كار و مزاياي مربوطه حقوق دريافت
ميكنيد
امیر   |2013-09-07 22:55:21
باسلام برای انتخاب دهیار جدید توسط اعضای شورا که سه نفر
می باشند به چه صورت باید عمل کرد؟براساس توافق همه ی
اعضاء؟رای گیری؟آیا باید سه نفر توافق کنند یا دونفر هم
به فرد مورد نظر رای بدهند کافیست لطفا راهنمایی
کنید؟
---------------------------------
با سلام
تمام تصمیمات و
مصوبات شورای و حتی انتخاب دهیار با رای موافق اکثریت
اعضا قابل قبول است یعنی در شورای سه نفره ، دونفر موافق
میتوانند دهیار بگیرند
رضا   |2013-09-07 22:53:34
سلام حداقل سن برا دهیار شدن چقده؟؟
--------------
سلام
25 سال
ابراهیم  - خوزستان   |2013-09-09 22:52:29
سلام .

جمعیت روستای ما 890 خانوار هست هم روستا وهم شورا
من طئید میکنند برای دهیار شدن ولی سن من 24 سال هست خواهشن
بم بگو میشه کاری کرد ؟
-------------------------
با سلام
اگر
متقاضي واجد شرايط كامل ديگري غير از شما براي سمت دهياري
روستايتان نباشد و درصورت موافقت همه اعضا، شورا مي
توانند شما را بكار گيرند.
نیدونم   |2013-09-20 03:28:44
باعرض سلام:بنده لیسانس جغرافیای(شهری)دارم25سالمه
روستای ماحدود3000هزارنفر جمعیت داره.دهیار فعلی 10سال
سابقه کارداره شورای فعلی که تازه اومدن سره کار میخوان
بنده رو به عنوان دهیارمعرفی کنن از 5عضوشورا 3نفر به من
رای میدن,سوال بنده اینه دهیار فعلی با بخشدار و فرماندار
دوست فابن هم کاسن درصورت انتخاب بنده به عنوان دهیاراز
سوی شورا بخشدار یا فرمان دارمیتونن مانع صدور حکم
دهیاری بنده شن درجه دهیاری ما چنده بنظرشما
باتشکر
------------------------------
با سلام درجه دهیاری شما باید 5
یا 6 باشه
نمی تونن مانع صدور حکم بشن اما میتونن با
سختگیری شورا را با خود همراه کنند
ناشناس   |2013-09-23 04:32:58
مرسی داداشم,اگه خدا خاستو دهیار شدم بازم مزاحم میشم
دستوری  - خسته نباشید   |2013-09-25 17:42:00
با سلام وخسته نباشید خدمت همکار گرامی خودم اقای رحیمی
عزیز
یه سوال میخواستم مطالب قوانین ومقررات شورا
ودهیاری کپی بردارم نشد چرا اخه چرا ؟
ممنون وتشکر
دستوری   |2013-09-25 17:44:49
با تشکر
تونستم کپی بردارم ممنون
خسته نباشی همکار
گرامی
سعید  - سوال     |2013-10-01 16:16:05
سلام.ایا استخدام دهیاری شرط معدل
داره؟
-------------------------
با سلام
شرط معدل نداره
سعید     |2013-10-01 16:16:39
سلام.با معدل12.18میشود دهیار شد یا نه؟
----------------------
سلام

بله
سعید  - soal     |2013-10-04 16:10:21
سلام.ایا قوانین بالا در سایت شما هست در سال 92اعتبار
داره یا این قوانین تغییر کرده هست؟
با تشر از پاسخگویی
شما
---------------------------------
با سلام
اصل قانون دهیاریها
همینه
تغییرات جزئی در پاره ای از مواد و تبصره ها می
باشد
جواد   |2013-10-15 00:55:25
باسلام ضمن خسته نباشید.درانتخابات امسال شوراها امسال
نامزدشوراهای روستای ما به حدنصاب نرسیدیعنی 3نفراسم
نوشتن وانتخابات برگذارنشدومابلاتکلیف ماندیم.
ومدت10ماه پیش خانم شورا شوهرخودش رابدون اطلاع اهالی
روستابه دهیاری انتخاب نمود باگذشت 10ماتمام دهیارمحترم
هیچگونه کار واقدامی مثبت برای روستاانجام نداده است.
وهیچیک ازروستاییان ازدهیاررازی نیستند. دهیارمافردی
اجتماعی نیست کهبامشکلات مردم آشنابوده
وبروزباشد.چندسال پیش تصادف کرده به کمارفته ومشکل ذهنی
داردوسخت میشود حرفی رابه آن بفهمانیم.هیچگونه اطلاعاتی
درموردوظایف دهیاری رونمیداند.هرنامه ای رامیبری
امضاکند فورا به پیش بخشدارمیبردوآن هم صدتاماده تبصره
به نامه اضافه مکندوبیچاره روستای پشیمون ازنامه نوشتنش
میشودبارهاخواستیم نامه دسته جمعی ازمخالفت خودبه
استانداری بنویسیم ولی چون هم روستای هستیم دلمون
نمیادهمدیگروتخریب کنیم.لطفاراهنمایی
کنید.باتشکر
---------------------
با سلام
لطفا ایمیل بزارید تا
پاسخ برایتان ارسال گردد
ستار  - استخدام دهیار     |2013-10-16 22:33:47
سلام یه سوال داشتم ایا کارمند دولت میتواند در خارج از
وقت اداری به صورت پاره وقت به سمت دهیار روستایی زیر 1500
نفر و بالای 50 خانوار منصوب شود؟
---------------------------------
با
سلام
طبق بخش نامه جدید دهیار نباید کارمند رسمی دولت
باشد
سعید  - سوال     |2013-10-22 01:04:18
سلام.میخواستم بدونم اخرین مصوبه برای روستاهای که دهیار
ندارند چه تعداد خانوار و چه تعداد افراد هستند.با
تشکر؟
--------------------------------------------
با سلام
قانون تاپایان
برنامه پنجم تعداد 20 خانوار با صد نفر را جهت تشکیل
دهیاری قرار داده
اما اکنون روستاهای بیش از 30خانوار و
150نفر بر اساس سرشماری سال نود در صورت تصویب وزارت کشور
می توانند دهیاری داشته باشند
سعید     |2013-10-22 01:07:45
سلام.روستای ما دهیار ندارهو شورا بخش بهشورا روشتای
ماگفته به روستای ما دهیار تعلق میگیرد.وشورا روستا نامه
تایید من را برای پست دهیاری به بخشداری ارسال نموده.اما
حالا بخشدار میگه این خلافهو مصوبه باید از وزرات کشور
بیاد.لطفا منو راهنمای کنید که چطوری پیگری
کنم؟
------------------------------------
با سلام باید روستاهای واجد
شرایط و متقاضی داشتن دهیاری توسط امور روستایی استان به
وزارت کشور معرفی شوند در صورت تصویب وزارت کشور شما می
توانید دهیاری داشته باشید
سیاوش   |2013-10-26 00:32:40
با سلام میخواستم ببینم نحوه هزینه عوارض ساخت و ساز در
خارج از محدوده شعر و روستا چگونه
است
-----------------------------
سلام
اگه ممکنه سوالتون را واضحتر
بیان کنید؟؟
غلامغرضاعلیزاده دهیار از بخش د  - با   |2013-11-01 01:14:32
علیزاده دهیار پاره وقت از دابودشت آمل با وجود انتصاب
بنده در تاریخ 25/6/92 یعنی دوروز قبل از مهلت قانونی برای
تایین دهیار از سوی شورا ،متاسفانه در تاریخ 10/7/92 دوباره
قصد عزل بنده با اتهامات مالی را دارند باید از کجا شکایت
کنم
---------------------------
با سلام
در شورای قبل هم دهیار
بودید؟؟؟؟
ناشناس   |2014-01-21 16:56:37
با سلام خدمت دوست عزيز اولين چيز رفع اتهامات است 2- راي
1/3 شوراي ها 3- راي شورراي بخش -4- دلايل همراه با مدرك جرائم
به شوراي بخش در حضور بخشدار 5- اگر دليل محكم نبود شما
دهيار باقي مي ميانيد
ناشناس   |2013-11-06 17:07:37
سلام بنده دهیارتمام وقت هستم وسکونتم با روستا 15کیلو
متر می باشدودرشهرسکونت دارم ودهیاری داری درجه 3 می
باشد آیا الزاما دهیاران دارای درجه 3و4 طبق قانون سازمان
شهرداریها ودهیاریهای کشورباید در روستا سکونت داشته
باشند یا نه الزامی نیست .
--------------------------------------
با سلام

سكونت در روستا در زمان تصدي سمت دهيار » موضوع بند « د »
ماده 49 اشاره شده در فوق در حوزه هاي انتخابيه كمتر از 1500
نفر جمعيت حذف شده اما برای روستاهای بالای 1500 نفر همچنان
پا بر جاست
ناشناس   |2013-11-06 17:08:14
با سلام خسته نباشید آیا دهیاریهای داری در جه 3 تمام وقت
سکونت شخص دهیار در روستاالزامی می باشد یا در قانون
تعریف نشده است خواهش میکنم جواب بدهید
تشکر
---------------------------------------------
باسلام
سكونت در روستا
در زمان تصدي سمت دهيار » موضوع بند « د » ماده 49 اشاره شده
در فوق در حوزه هاي انتخابيه كمتر از 1500 نفر جمعيت حذف شده
اما برای روستاهای بالای 1500 نفر همچنان پا بر جاست
غلامرضا  - حقوق دهیار   |2013-11-13 20:49:13
با سلام حقوق دریافتی دهیار در سال 92 چقدر می باشد .
با
تشکر
--------------------------------------
با سلام
طبق قانون کار
ناشناس   |2013-11-14 00:33:07
یعنی حدودا چقدر ... ؟
ناشناس   |2013-11-15 17:25:05
سلام اگه نمیتونید اینجا بنویسید به ایمیلم ارسال
نمایید. بچه گیسور نیست تازه بعنوان دهیار معرفی شدم می
خواهم بدونم. اگه بصرفه می رم. تا شنبه بهم مهلت دادند
تصمیم بگیرم.
------------------------------
با سلام دهیار پاره وقت
حدود 300 تومن و دهیار تمام وقت حدود 550تومن


ناشناس   |2013-11-15 17:25:34
با تشکر از شما
ناشناس   |2013-11-18 00:52:08
با سلام
ساعت کار دهیار پاره وقت چند ساعت در روز می باشد
.
----------------------
سلام
22 ساعت درهفته
محمد  - s   |2013-11-24 23:51:26
باسلام اینجانب سیم کشی ولوله کشی ساختمان دهیاری
روستای بکراباد را به درخواست دهیار قبلی انجام داده ام
هم اکنون که دهیاری عوض شده است از دست مزد اینجانب
امتناع میکندو میگوید باید دهیاری قبلی حساب میکرد ضمنا
تمام کارهای سیمکشی ولوله کشی هنوز به اتمام نرسیده لطفا
راهنمایی کنید
-------------------------------------
سلام شما اگه براي
دهياري كاري انجام داديد دهياري موظف به پرداخت حق
الزحمه شماست فرقي نمي كند دهيار چه كسي باشد
مي توانيد
موضوع را از طريق شورا و بعد بخشداري پيگيري نماييد
ناشناس   |2013-11-25 16:25:52
سلام
آیا اگر شورای یک روستا منحل گردیدی و بنا به دلایلی
روستا فاقد شورا شد. تکلیف دهیار چیست؟ آیا دهیار هم
سلاحیت خود را از دست میدهد؟
----------------------------------------
با
سلام
درصورت انحلال شورای روستا شورای فرادست (شورای
بخش ) امور روستا را انجام میدهد و دهیار کار خود را ادامه
می دهد
ناشناس   |2013-11-25 07:15:32
ناشناس   |2013-12-15 15:04:53
وظایف دهیار 48 مورد است
-----------------------------
با سلام طبق
قانون وظايف دهيار 47 مورد مي باشد اگه شما وظيفه ديگري
سراغ داريد بنويسد لطفا
موفق   |2013-12-16 23:18:05
زن شورا بودن
ناشناس   |2013-12-15 14:50:31
باسلام
آیاامورمالی دهیارهامی تواندهمزمان مدیرعامل
شرکت تعاونی باشد؟اگرلطف کنی زودجواب بدی ممنوع می شم.
باتشکر
-----------------------------
با سلام با توجه به اينكه امور
مالي دهياريها در قالب شركت تعاوني دهياريها انجام وظيفه
مي نمايد و از طرفي مسئول مالي شركت تعاوني هم مي باشد نمي
تواند همزمان مدير عامل شركت باشد .
محمد   |2013-12-16 23:28:18
باعرض سلام وخسته نباشید
من فوق دیپلم معماری هستم
و22سالمه آیامیتونم دهیارروستای باخانوار85وجمعیت 540نفره
باشم آخه میگیدباید25سنمون باشه تادهیاربشیم.ممنون میشم
جواب بدین
--------------------------
سلام قانون در شرایط احراز سمت
دهیار گفته حداقل 25 سال سن
موفق   |2013-12-16 23:30:26
سلام خسته نباشید من 7ساله دهیارهستم با مدرک فوق دیپلم
نرم افزار کامپیوتر میگم عمرتون تو این را هدر ندین
برین فکر نان باشیــــد که خربـــزه
آبـــــــه
-----------------------------
سلام از جهت آب و نان باشه
منم که 13 ساله دهیارم همین حسو دارم
ناشناس  - re: سوال   |2013-12-25 23:11:33
سلام ببخشید ساعت کار دهیاری های تمام وقت چند
ساعت؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
-------------------------
با سلام
طبق قانون
کار 44ساعت در هفته
ناشناس   |2014-01-23 22:27:48
باسلام آیامتاهل بودن هم جزشرایط به کار گیری
دهیاراست؟
------------------------------------
با سلام
خیر
محمد  - حقوق دهیار پاره وقت   |2013-12-25 23:09:09
با سلام سایت بسیار خوبی دارید
بنده از ماه گذشته بعنوان
سرپرست دهیاری حکم گرفته ام
اگر ممکن است میزان دقیق
حقوق دهیار پاره وقت را به من بگویید و روش محاسبه آنرا
نیز بیان کنید.
با تشکر
------------------------------------------
با سلام

حق الزحمه دهیار پاره وقت طبق قانون کار 15 روز در ماه با
دستمزد روزانه 16250تومان بعلاوه پارامترهایی همچون
مدرک
تحصیلی - سابقه کار - کمک هزینه عائله مندی - حق مسکن -کمک
هزینه خواروبار قابل محاسبه میباشد
علی  - پروانه ساختمان   |2013-12-30 01:34:00
با سلام دهیار جدید هستم مبلغی که متقاضی جهت صدور پروانه
روستایی به حساب دهیاری بریز چقدره خواهشا راهنمایی کنیم
در مورد اینکه منزل مسکونی باشه یا مغازه تجاری
.
------------------------------------
با سلام
طبق دفترچه عوارض مصوب
دهیاری میتوانید عوارض صدور پروانه را دریافت نمایید
امین رامین فر  - نحوه حسابداری روشنایی     |2014-01-14 22:47:50
باسلام من ریس شورا روستایی هستم شرکت تعاونی
دهیاریهابرای روشنایی معابر که فاکتور آن16800000تومان
بوده12.6%سودوکسورات کسر کرده قبلا که زیر نظر شرکت تعاونی
نبودیم خیلی بهتربودضمناباوضع این درصدحدود19000000
تومان
ازحساب روستا برداشت شده لطفا نحوه حسابداری این
فاکتورراتوضیح دهید
-----------------------------------
با سلام

توضیحات لازم تلفنی داده شد

زارعی   |2014-01-23 22:30:23
با سلام و احترام
عوارض تفکیک توسط دهیاری وصول می گردد
یا بنیاد مسکن؟ در صورتی که جواب دهیاری است بر اساس کدام
ماده قانونی؟
--------------------------------
مستند به بند 10 ماده 69
قانون اصلاح قانون تشکیلات ، وظایف و انتخابات شوراهای
اسلامی کشور و انتخاب شهرداران مصوب 6/7/1382 ، تشکیل پرونده
به منظور صدور مجوز تفکیک اراضی در محدوده روستا، بر عهده
دهیاری و صدور مجوز تفکیک اراضی بر عهده بخشداری مربوطه
می باشد. لذا مستند به مصوبه مذکور گردشکار تفکیک اراضی
در محدوده روستاهای دارای دهیاری طی بخشنامه شماره
01/10/1/61882 مورخ 19/2/86 تنها روند قانونی ملاک عمل در زمینه
صدور مجوز تفکیک اراضی در روستاهای دارای دهیاری می باشد.
فاطیما  - تمجید   |2014-02-03 03:23:42
سلام ، اتفاقی امدم توسایت روستاتون ،من ساکن روستا
نیستم اما ذیحساب یکی از روستاهای استان البرزم، اولا که
خییییییلی روستای توپی دارین ، خوش به حالتون ،خییییلی
قشنگه ، تابستون امدیم محلتون، حالا سوال من اینه که چه
جوری حق ماموریت دهیارمون رو برای یک روز ماموریت محاسبه
کنم؟راهنمایی کنین ممنون میشم . عکسی که بالا گذاشتین هم
زیباست .
-----------------------------------
با سلام و تشکر از نظر
لطفتون
حق ماموریت یک روز برابر با حقوق یک روز براش
محاسبه نمایید
عليرضا  - نصب دهيار   |2014-02-18 01:34:59
با سلام
مدت زمان تعيين دهياراز سوي شورا چند روز است
؟
اگر در اين مدت شورا دهيار تعيين نكند چه ميشود؟(از نظر
قانوني)
------------------------------
زمان قانونی جهت معرفی دهیار 15
روز بعد از آغاز بکار شورای جدید
معمولا بخشدار طی دو
مرحله کتبا از شورا میخواهد که نسبت به معرفی دهیار اقدام
نماید
در صورت عدم تمکین دهیار قدیم توسط بخشدار ابقا یا
برابر شرح وظایف با شورا برخورد می شود
پايدار   |2014-03-23 13:00:33
با عرض سلام و خسته نباشيد
مبلغ حق الجلسه اعضاي شورا در
سال 92 چقدر است؟
--------------------------
با سلام
برای دریافت
جواب سوالتون به لینک زیر مراجعه
فرمایید.
http://nk-shora.ir/?part=menu&inc=menu&id=187
عليرضا  - نصب دهيار   |2014-03-17 03:55:03
با سلام
اگر شوراي روستا از انتخاب دهيار سرباز زند و
بخشدار نيز همكاري نكند پيش بيني قانون چيست؟

با توجه
به اينكه شورا اولين دوره ميباشد آيا انحلال شورارا
قانون پيش بيني كرده است؟
با
تشكر
-------------------------------------------
باسلام
ماده81- هرگاه شورا
اقداماتي برخلاف وظايف مقرر يا مخالف مصالح عمومي كشور
ويا حيف وميل وتصرف غير مجاز در اموالي كه وصول ونگهداري
آن را به نحوي به عهده دارد انجام دهد به پيشنهاد كتبي
فرماندار موضوع جهت انحلال شورا به هيأت حل اختلاف استان
ارجاع مي گرددوهيأت مذكور به شكايات وگزارش ها رسيدگي
ودر صورت احراز انحراف هر يك از شوراهاي روستاها ، آن را
منحل مي نمايد ودر مورد ساير شوراها در صورت انحراف از
وظايف قانوني ،بنا به پيشنهاد هيأت استان و تصويب هيأت حل
اختلاف مركزي منحل مي گردند.
ناشناس   |2014-03-17 04:01:09
با عرض سلام وخسته نباشید خدمت دوست عزیزی که با حوصله به
تمام سوالات دوستان جواب میدهید بنده عضو شورای اسلامی
روستا هستم روستای ما با 39 خانوار و 160 نفر جمعیت طبق
سرشماری گذشته هنوز دهیاری نداره ما مراجعه و درخواست
دادیم به فرمانداری میگن امار خانوارتون باید 50تا باشه
درصورتی که من تو خبرا خوندم که امار به 30 خانوار کاهش
یافته میگن به ما ابلاغ نشده ممنون میشم اگه شماره و
تاریخ بخش نامه ای که امار تاسیس دهیاری رو به 30 خانوار و
150 نفر جمعیت کاهش دادن رو برام
بزارید.
-------------------------
سلام
http://isna.ir/fa/news/92050200922/%DA%A9%D8%A7%
D9%87%D8%B4-%D8%B3%D9%82%D9%81-%D8%AC%D9%85%D8%B9%DB%8C%D8%AA%DB%8C-%D8%B5%D8%AF%D9%88%D8%B1-%D9%85%
D8%AC%D9%88%D8%B2-%D8%AA%D8%A7%D8%B3%DB%8C%D8%B3-%D8%AF%D9%87%DB%8C%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D9%87%D8%A7
ناشناس   |2014-03-23 07:07:58
ممنون از لطفطون
حسن ذبیحی09127717890 همراه  - سوال دررابطه واگذاری اموال شورا   |2014-03-20 04:44:42
باعرض سلام وخسته نباشید خدمت شما
سوال بنده این است آیا
اعزای شورا حق فروش اموال تحویلی که برای عمران روستا
است را بین خود افراد شورا دارند یا باید از طریق
مزایده وراهای قانونی بفروش برسانند
2- آیا باید اعزای
شورا در محل روستایی که شورا هستند اقامت داشته باشند
یا در شهر های مجاور اگر در همان روستا باید باشند چرا
نیستن
3- آیا دررابطه بابودجه درنظر گرفته شده به
روستا وبعداز تحویل بودجه به اعزای شورا صورت وضعیت
ازاعزا درخواست می شود ویا نظارتی در مصرف و استفاده
صحیح آن وجود دارد
وسوال آخر اینکه آیا باید دررابطه با
بودجه ای که به روستا پرداخت می شود باید نظارت هر3
عضوشورا وجودداشته باشد یاخیر آیاباید اعزای شورا حساب
مشترک داشته باشن یا خیر
----------------------------
پاسخ تلفنی
داده شد
حسن ذبیحی09127717890 همراه  - سوال   |2014-03-15 15:30:19
باسلام مجدد وخسته نباشید
می خواستم بدانم من در تهران
برای پرسش چند سوال در رابطه با کار شورا های اسلامی
روستا باید به کجا مراجعه کنم ممنون می شوم اگر منو
راهنمایی کنید باتشکر از شما
موفق باشید
علی صادقی  - ساکن روستا   |2014-09-16 01:58:02
باسلام واحترم بند ساکن روستائی هستم درابتدای ساخت خانه
درمحیط بافت روستا باواریز مبلغ تائین شده به حساب
دهیاری روستا اجاجه ساخت به ما دادنداینک خانه ساخته شده
است ودرخواست برق نمودایم پس ازواریزپول کنتوربه سازمان
برق بخشداری علام نموده که ساخت خانه فاقد مجوز می باشد
وبرق تعلق نمی گیرد.خواهشمند است بفرماییدباتوجه به
واریز مبلغ به حساب دهیاری وکسب اجاز ازدهیاری چرا می
گویند فاقد مجوز است.
-------------------------------------------
با سلام

سوالتون کامل نیست . اجازه ساخت توسط دهیاری یعنی صدور
پروانه ساخت . اگر پروانه ساخت دارید که مشکلی نیست . اگر
پروانه ساخت ندارید باید ببینین هزینه گرفته شده توسط
دهیاری تحت چه عنوانی بوده است
سعید  - دهیاری     |2014-10-14 02:50:11
با عرض سلام.مادرسال92تقاضای تاسیس دهیاری در روستامون را
به وزرات کشور اعلام کردیم اما متاسفانه از تاریخ تقاضای
ما یک سال گذشته اما وزرات کشور هیچ مجوزی صادر
نمیکند
شورا بنده را به عنوان متقاضی مسولیت دهیاری به
وزرات کشور معرفی نموده.اما متاسفانه یک سال هست بنده
بلاتکلیف و بیکار هستم خواهشمندم پیگری نمایید چرا هیچ
مجوزی صادر نمیشود.
با تشکر
ناشناس   |2014-12-01 00:52:42
با عرض سلام.مادرسال92تقاضای تاسیس دهیاری در روستامون
را
به وزرات کشور اعلام کردیم اما متاسفانه از تاریخ
تقاضای
ما یک سال گذشته اما وزرات کشور هیچ مجوزی
صادر
نمیکند
شورا بنده را به عنوان متقاضی مسولیت
دهیاری به
وزرات کشور معرفی نموده.اما متاسفانه یک سال
هست بنده
بلاتکلیف و بیکار هستم خواهشمندم پیگری نمایید
چرا هیچ
مجوزی صادر نمیشود.
با تشکر

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

تالار گفتگو

روشن/خاموش صدا گزینه شکلک تاریخچه سوالات متداول Kide Chat
14:30-- مهمان_8016: در سقوط هم میتوان باشکوه؛باصلابت و زیبا بود؛این را ابشار میگفت
18:26-- مهمان_حسین : با سلام وقت بخیر همشهری ها ارادت ما را ازدور پذیرا باشید با انواع بیمه نامه ها مخصوصا بیمه عمر و سرمایه گذاری کارافرین و پارسیان در خدمت شما هستیم -ادرس مشهد -سجاد - خ بزرگمهر
20:04-- مهدی کوهسا: سلام سایت خوبی داری نمیدونمم اینقد زحمت میکش شورا هواتو داره یا نه
21:52-- مهمان_8798: سلام دوست عزیز.همکار تازه شما شده ام.انشاالله بااین زحمات پاسخگویی به سوالات مشکلات هم وطنان موفق,مویدوسربلند باشی.ر.گ از کردستان
15:00-- 8412: سلام عید همه دوستان مبارک >>>> فرشید ک
6:42-- مهمان_504: سلام مطالبتون و سایت تون عالیه
14:34-- مهمان_5863: آیا عضو شورا می تواند دهیار شود
5:41-- مهمان_4556: سلام صبح بخیر
17:27-- دوستان حاض: دوستان حاضر در چت روم یه سوال دارم چطور باید عکس لود کنم؟؟؟؟؟
19:53-- مهمان_5699: سلام کجا میخوای عکس لود کنی؟
19:54-- مهمان_5699: اگه واسه این سایت میخوای عکس بزاری باید بفرستی به ایمیل سایت
8:09-- مهمان_6802: «link» | «link» | «link» | «link» | «link» :-*
7:35-- مهمان_3533: ;) :P :D :|
15:13-- مهمان_7683: الووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووو
18:45-- مهمان_9684: 1
7:56-- مهمان_7481: سلام
18:04-- مهمان_1430: سلام اقای دهیار کی اند؟
6:22-- مهمان_1573: 121
16:01-- مهمان_5688: بابا بروز کنین دیگه
16:02-- مهمان_5689: راست میگه خبر های جدید ا رو نمی زنینن
21:23-- مهمان_6124س س: س
15:55-- احمدرضاراز: خیلی جالب است که یک روستا اینقدرزیبااست :
16:51-- مهمان_6405: چرا بروز نیست ای سایت
8:31-- مهمان_2022: باک چوبروز نمشد
8:32-- مهمان_2023: قبلا بهتر بود سایت
5:37-- مهمان_4196: صالح خشگوز :P
20:55-- مهمان_8955عل: هیچه
20:55-- مهمان_8955عل: سلام
18:20-- مهمان_1587: خیلی جالبه :D

نام:
پیام::) :( ;) :P :D :| :O :S O.O 8) :_( :-* (!) (?)